همه چیز درباره‌ی سرور مجازی (VPS)

سعید مقدم
سرور مجازی چیست ؟ | هر چیزی که باید در رابطه با VPS بدانید — ساناست


اگر وب‌مستر باشید یا فعالیت نسبتا جدی در زمینه‌ی شبکه‌های اجتماعی و پیامرسان‌ها داشته باشید و یا اینکه نیاز جدی به آپلود و دانلود حجم‌های بالا داشته باشید حتما نام سرور مجازی (VPS – وی پی اس) را شنیده‌اید؛ ابزاری که کمک بسیاری به شما در کار‌ها خواهد کرد و سرعت فعالیت‌های شما را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

در این مقاله به‌صورت جامع و با زبانی ساده در رابطه با VPS یا همان سرور [شخصی] مجازی توضیح خواهیم داد و به این سوال که “سرور مجازی چیست” به طور کامل پاسخ میدهیم و کاربرد‌های آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

سرور مجازی چیست ؟

تعریف سرور مجازی به زبان ساده : VPS یا همان سرور مجازی، کامپیوتری است که به‌صورت کامل توسط شما کنترل میشود؛ این کامپیوتر بسته به مشخصات خود میتواند در ایران و یا سایر کشور‌ها (فرانسه، آلمان و…) قرار داشته باشد.

سرور مجازی همچون کامپیوتر شما میتواند دارای سیستم‌عامل های مختلف باشد؛ سیتم‌عامل‌هایی چون ویندوز  و لینوکس با نسخه‌های مختلف.

نحوه‌ی کنترل آن نیز نیاز به دانش خاصی ندارد. این سرور به‌صورت مانیتور شده و توسط نرم‌افزاری که به‌صورت پیشفرض روی سیستم شما نصب است اجرا و کنترل خواهد شد.

شما دقیقا میتوانید اعمال خود را (تکان دادن موس، تایپ با کیبورد و…) روی سرور مجازی (VPS) به اجرا در آورده و از آن استفاده کنید؛ اجرای این موارد نیز کاملا ساده و بدون نیاز به هرگونه دانش خاصی امکان پذیر خواهد بود.

اطلاعات تکمیلی درباره‌ی VPS

همانطور که بخش اول (سرور مجازی چیست) به آن اشاره کردیم سرور مجازی دقیقا مانند سیستم شما کنترل میشود؛ اکنون میخواهیم کمی درباره‌ی نیاز به سرور مجازی و مشخصات مختلف آن صحبت کنیم.

چرا باید از سرور مجازی استفاده کرد ؟

در یک کلام : به دلیل محدودیت‌های زیادی که در سیستم‌های شخصی وجود دارد.

شما در سیتم شخصی خود دارای محدودیت‌های متعددی از قبیل سرعت و حجم اینترنت، محدودیت‌های سخت‌افزاری، محدودیت‌های زمانی و… هستید که شما از انجام بسیاری کار‌ها دور میکند.

برای مثال وقتی میخواهید در سیستم شخصی خود یک ربات اینستاگرامی را اجرا کنید همواره با مسائلی چون : کاهش حجم اینترنت، مشکل روشن بودن سیستم، خرابی سخت‌افزار و… دست و پنجه نرم میکنید اما در سرور مجازی این مشکلات جایی نخواهند داشت.

وقتی شما از یک vps برای کاری چون راه اندازی ربات استفاده میکنید (ربات را روی vps خود نصب میکنید) با توجه به اینکه سرور مجازی هیچ گونه نیازی به سیستم شما (بعد از راه اندازی) نخواهد داشت میتوانید سیستم شخصی خود را خاموش کرده (بدون اینکه در ربات تداخلی ایجاد شود) به کار‌های دیگر خود رسیدکی کنید.

سرور مجازی محدودیت حجم اینترنت یا خاموش شدن را ندارد!

سرور مجازی شما (حتی از در حال اجرای چندین برنامه باشد) چون در محلی دیگر در حال اجرا میباشد، به شما و سیستم شما نیازی ندارد؛ برای مثال وقتی سروری در آلمان قرار دارد هنگام اجرای یک برنامه خاص یا دانلود و آپلود از اینترنت آلمان و سخت افزار شرکت آلمانی وابسته استفاده کرده و به اینترنت شما مربوط نخواهد شد.

حال که به‌طور کامل متوجه شدید سرور مجازی چیست به فواید و کاربرد‌های آن توجه کنید.

فواید استفاده از سرور مجازی :

  • عدم استفاده از اینترنت شما
  • سرعت اینترنت بسیار بالا و بدون محدودیت
  • عدم استفاده از سخت‌افزار شما
  • عملکرد بدون وابستگی به شما
  • توانایی استفاده از آن در گوشی و تبلت
  • عدم مشکلات تحریمی (دارای ip خارجی)
  • و…

استفاده از سرور مجازی در گوش و تبلت

با توجه به اینکه اتصال شما به سرور مجازی تنها توسط یک آی‌پی (مانند : 192.85.253.14) امکان پذیر است، شما میتوانید سرور را با استفاه از نرم‌افزار‌های خاصی روی تمام دیوایس‌های خود استفاده کنید.

تنها با نصب نرم‌افزاری ساده روی تلفن همراه (اندروید – آی‌آو‌اس) و قرار دادن ip و password سرور مجازی‌تان (از از فروشنده دریافت خواهد کرد) در آن میتوانید از سرور مجازی روی آن بهره‌مند شوید.

+ اگر سیستم شخصی ندارد اما نیازمند اجرای نرم‌افزاری (مانند نینجاگرام) میباشید،میتوانید با استفاده از یک سرور مجازی نیاز خود را برطرف نمایید.

نحوه‌ی راه اندازی سرور مجازی

به زودی آموزش راه اندازی سرور مجازی در همین سایت (ساناست) قرار خواهد گرفت اما صرفا جهت آشنایی با محیط سرور مجازی، تصاویری از محیط کاربری و نحوه‌ی اتصال به آن را برای شما آماده کرده ایم :