حل مشکل sitemap وردپرس

سعید مقدم
بررسی خطاهای نقشه سایت و حل مشکل sitemap وردپرس — ساناست

نقشه سایت یا همان sitemap یکی از مولفه‌های مهم سایت جهت معرفی به موتورهای جستجو و نتیجتا ایندکس شدن سایت میباشد. راه اندازی sitemap در وردپرس کاری ساده است و اغلب با نصب یک افزونه ساده (مانند Google XML Sitemaps یا Yoast) انجام میشود و عملا نیازی به داتش سئو ندارد اما در بسیاری از موارد، اشکالات جزئی در طراحی سایت یا تداخل‌های موجود، باعث بروز مشکل در سایت مپ میشود.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات سایت مپ در وردپرس، ارور XML declaration میباشد که بعد از ورود به آدرس مربوط به سایت‌مپ، نمایان میشود. در این مقاله نحوه حل مشکل sitemap وردپرس را کاملا تضمینی به شما آموزش میدهیم.

 

ارور error on line 6 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document

ارور XML declaration سایت مپ - ساناست

در ابتدا برای مشاهده اینکه نقشه‌ی سایت شما ایجاد شده است یا دارای مشکلی است یا خیر، باید به انتهای آدرس سایت خود sitemap.xml یا sitemap_index.xml را بی‌افزایید و وارد شوید (مثال : saanaset.com/sitemap_index.xml).

درحال معمول باید نقشه سایت را بدون مشکل مشاهده کنید اما درصورت مشکل، ارور قرمزرنگی نمایان خواهد شد که نشان دهنده یک مشکل میباشد که طبیعتا باید حل گردد.

ارور XML declaration allowed only at the start of the document یکی از متداول ترین خطاهای sitemap میباشد. دلیل این ارور، وجود فضای خالی در یکی از قسمت‌های functions.php یا wp-config.php و یا هردوی آن‌ها است. برای حل این مشکل هم کافی است فضا‌های خالی (که در ادامه مطرح میکنیم) را پاکسازی کنید تا مشکل برطرف شود.

 

حل مشکل sitemap وردپرس و پاکسازی فضای خالی

حل مشکل sitemap وردپرس و پاکسازی فضای خالی - ساناست

اغلب این مشکل به دلیل خطای کدنویسی در قسمت functions.php وردپرس میباشد زیرا ممکن است طراح هنگان نوشت این فایل به هر دلیلی از فضای خالی اضافه استفاده کرده باشد. درصورتی که فضای خالی قبل از <? یا حتی بعد از ?> وجود داشته باشد، خطا رخ خواهد داد. لذا برای حل این مشکل ابتدا باید با ساختار بخش فانکشن وردپرس آشنا شوید سپس به حذف قسمت‌های اضافه بپردازید :

– ساختار صحیح functions.php در وردپرس

ابتدای کدها  باید با ?> شروع شود و نهایتا با <? به اتمام برسد. به معنای دیگر نه قبل از این ها و حتی نه بعد از آن، هیچ کد یا فضایی نباید وجود داشته باشد مگرنه ایجاد مشکل میکند.

* توجه کنید که فانکشن وردپرس یکی از بخش‌های اصلی سایت است و درصورت وجود اشکال در آن، کل سایت به مشکل خواهد خورد لذا قبل از ایجاد هرگونه تغییر، ابتدا از آن یک بک‌آپ تهیه کنید سپس اقدام به ایجاد تغییرات نمایید.

– رفع ارور XML declaration در ورپرس

علت ایجاد ارور :

  • وجود فضای خالی در کد‌های ابتدایی و انتهایی functions.php
  • وجود فضای خالی در کد‌های ابتدایی و انتهایی wp-config.php

۱. حل مشکل فایل functions

اغلب دلیل خطا در همین فایل است و معمولا نیاز نمیشود که بخش دیگر را تغییر دهید لذا جهت حل مشکل sitemap وردپرس، در ابتدا از همین فایل شروع کنید و نهایت دقت را به عمل آورید.

  • ابتدا وارد فایل پوسته خود شوید (از طریق ویرایشگر وردپرس یا از طریق هاست) سپس فایل functions.php مراجعه کنید.
  • کد ها را بررسی کنید، بدون هرگونه فضا در ابتدا، کدها باید با ?> شروع شده باشد و زیر آن نیز فضای خالی نباید (نه زیر و نه روی آن)
  • انتهای کد‌ها را بررسی کنید، حتما باید با <? تمام شده باشد و به هیچ عنوان بعد از آن هیچ خط اضافی یا فاصله نباشد. تذکر !! در اغلب موارد بعد از این کد فضای خالی وجود خواهد داشت پس به این نکته توجه کنید و خطوط آخر را موردتوجه ویژه قرار دهید.
  • کل کد‌ها را بررسی کنید و تا حد امکان فضاهای خالی را از بین ببرسید.

۲. حل مشکل فایل wp-config.php

چون این فایل توسط در فرایند طراحی سایت دچار تغییر نمیشود بعید است مشکل از این بخش باشد اما جهت اطمینان :

  • ابتدا و انتهای فایل را همچون مورد قبل بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ فضای خالی در آن وجود ندارد.

۳. بررسی سایر صفحات وردپرس

در برخی موارد ممکن است فضای خالی در ابتدای کد سایر فایل‌ها اعم از header سایت، index یا سایر قسمت ها نیز مشکل ساز شود (که خیلی کم پیش می آید) که برای حل آن نیز میتوانید در فولدر theme و پوسته موردنظر، فایل‌ها را بازبینی نمایید.

مجدد تاکید میشود که این مشکل اغلب با روش ۱ و ۲ حل میگردد و نیاز به بازبینی سایر صفحات امری نسبتا بعید است اما درصورتی که مشکل با روش های بالا (انجام با دقت آن) رفع نشد این راه را نیز انجام دهید.

۴. تداخل افزونه‌های ساخت نقشه سایت

درنظر داشته باشید تنها یک افزونه برای ساخت sitemap استفاده کنید و از استفاده یا فعالسازی همزمان چند افزونه نقشه ساز خودداری کنید برای مثال افزونه Google XML Sitemaps و Yoast طبق گفته‌های سازنده با یکدیگر اختلال دارند و اگر یواست را نصب دارید دیگر اقدام به نصب دیگری نفرمایید.

 

حل مشکل sitemap وردپرس : نتیجه و سخن پایانی

اغلب خطاهای نقشه سایت مربوط به کدنویسی قالب وردپرسی شما میباشد و همانطور که گفته شده با بررسی بخش فانکشن میتوانید مشکل را یافته و به سادگی برطرف کنید؛ درصورتی که به هر دلیل مشکل با بخش ذکر شده برطرف نگردید به دیگر صفحات ذکر شده توجه نمایید و عیب یابی را ادامه دهید.

امید است با روش های گفته شده مشکل شما حل گردد. درصورتی که با مشکلی مواجه شدید در کامنت‌ها مطرح نمایید تا در حد توان به آن پاسخ داده شود. همچنین درصورتی که نیاز به انجام بهینه سازی بخش نقشه سایت خود توسط ما (ساناست) دارید میتوانید با بخش طراحی توسعه تماس گرفته یا تیکت ارسال نمایید تا بررسی و انجام شود.