تحلیل کمپین های افزایش فالوور اینستاگرام

سعید مقدم
تحلیل کمپین های افزایش فالوور اینستاگرامی و تاثیر آن روی پیج اسپانسر ها — ساناست

همواره روشهای مختلفی برای افزایش فالوور اینستاگرام معرفی شده است که هرکدام دارای نقاط مثبت و منفی مربوط به خود است. روشهایی چون تبلیغات، استفاده از ربات ها و غیره که بسته به قیمت و بازدهی ممکن است برای برخی مفید و برای برخی دیگر صرفا هزینه‌بر باشد. یکی از جدیدترین این روش ‌ها شرکت در کمپین های افزایش فالوور اینستاگرامی میباشد.

شرکت در کمپین های اینستاگرامی (کمپین های افزایش فالوور) راهی جدید و پر زرق و برق و البته گران برای افزایش فالوور میباشد که جدیدا نیز در ایران بسیار به آن پرداخته شده است و با توجه به اینکه اینستاگرام برای بسیاری از ایرانیان حکم نهایی یک کسب و کار آنلاین را دارد [که البته کاملا اشتباه است] انتخابی گران و ظاهرا اثر بخش میباشد.

در این مقاله تمامی نکات مورد نیاز در مورد کمپین های اینستاگرامی و روش افزایش فالوور با شرکت در این مسابقات به عنوان اسپانسر را برررسی میکنیم پس با ما همراه باشید.

 

روش کار در کمپین های افزایش فالوور اینستاگرامی برای جذب فالوور

تقریبا در تمامی کمپین های افزایش فالوور اینستاگرام که در ایران برگزار میشود روش کار یکسان است به صورتی که ابتدا تعدادی اسپانسر (یا تبلیغ دهنده) به مسابقه می‌پیوندند سپس برگزارکننده‌ها اقدام به تبلیغات کرده و از کاربران میخواهند تا پیج اسپانسرها را فالوو کنند تا در مسابقه بزرگ (که بسیاری از مواقع کذب است و صحت ندارد) شرکت داده شوند.

کاربران مورد تبلیغ قرار گرفته نیز با این تفکر که ممکن است بالاخره شانس به آن‌ها رو کند و برنده شوند، اقدام به شرکت در مسابقه‌ها کرده و پیج اسپانسرها را فالو میکنند تا در مسابقه شرکت داده شده و هنگام قرعه کشی نامشان در لیست برده شود.

به این صورت با توجه به اینکه تبلیغات گسترده و روی مخاطبان عام انجام میشود، تعداد بالایی فالوور به پیج اسپانسر جذب میشوند.

البته با توجه به اینکه این کمپین ها جدیدا درحال رونق گرفتن هستند،‌ممکن است اینستاگرام به زودی روشی برای جلوگیری از افزایش فالوور به این روش را ارائه کند زیرا ماهیت فالوور تعامل داشتن آن از پیج دنبال شونده است نه جایزه و … .

 

کیفیت مخاطبان جذب شده در کمپین های اینستاگرامی

همانطور که در بخش قبل گفته شد، برای اینکه تعداد مخاطبان جذب شده برای اسپانسر زیاد باشد، تبلیغات به اینفلوئنسر های پر مخاطب داده میشود تا بازدید بنرها و استوریهای کمپین بالا رود و مخاطبان بیشتری وارد کمپین شوند.

با توجه به اینکه وقتی تبلیغ انجام میشود هیچ اسمی از اسپانسرها برده نمیشود و صرفا کمپین با این عنوان که “به این کمپین بپیوندید تا در قرعه کشی شرکت داده شوید” و موارد مشابه، انجام میشود؛ مخاطب وارد شده به پیج اسپانسر بدون توجه به محصول یا خدمات ارائه شده توسط او، جذب پیجش میشود و در واقع اسپانسر کاربران غیر هدف را جذب پیج خود کرده است.

در بزرگترین کمپینهایی که توسط شرکت ها برگذار میشود ممکن است تعدا بالای 50.000 نفر نیز به اکانت تزریق شوند اما در واقع تمامی این مخاطبان بدون توجه به خدمات واقعی اسپانسر شرکت کرده اند و درصد بسیار کمی از آن ها میتوانند مشتری آن پیج شوند.

همچنین ریزش بسیار زیادی پس از قرعه کشی ها اتفاق می افتد و تعداد کاربران فعالی که ممکن است برای پیج اسپانسر باقی بماند گاها سوددهی نخواهد داشت.

 

هزینه های شرکت در مسابقات اینستاگرامی برای اسپانسر ها

قیمت اسپانسرینگ در اغلب کمپین های اینستاگرامی بالای 20 میلون تومان میباشد. این رقم بسته به میزان تبلیغات برگزار کننده ممکن است بالاتر باشد یا در موارد خرد، زیر 7 میلیون تومان نیز برگذار شود. با توجه به اینکه در کمپین های کوچک اغلب بازدهی بالایی مشاهده نمیگردد، جوایز اعلام شده نیز به شخصی داده نمیشود و نتیجتا کاربران شرکت کننده را ناراحت و عصبانی خواهد کرد.

کمپین های بزرگ اینستاگرامی نیز با توجه به هزینه بسیار بالایی دریافتی و نرخ مخاطب هدف ارسالی، برای بسیاری از شرکت کننده ها صرفا اعداد را بالا میبرند و مستقیما بازدهی لازمه را ندارد.

 

بازدهی کمپین های افزایش فالوور

تقریبا میتوان به قطعیت گفت اگر خدمات تخصصی ارائه میکنید،‌ شرکت در این کمپین ها با توجه به هزینه‌ای که میپردازید بازدهی لازم را نخواهد داشت و اسپانسرینگ در آن اشتباه است. شما به جای پرداخت هزینه بالا برای این کمپین های عمومی، میتوانید بسیار بهینه تر اقدام به تبلیغات هدفمند کنید. تبلیغات هدفمند شاید عدد فالوور شما را آنقدر تغییر ندهد اما در عوض به شما مشتری واقعی را هدیه میدهد که اهمیت بسیار بسیار بالایی خواهد داشت.

اما اگر مخاطب عام مورد نیاز شماست و خدماتی که ارائه میکنید تخصصی نیست (یا اصلا خدماتی ارائه نمیکنید) احتمالا این کمپین ها میتوانید برای شما مفید تر باشد زیرا درصورتی که بتوانید با تولید محتوای درست همین مخاطب عام را برای خود نگه دارید به هدف خود رسیده اید.

 

کمپین های افزایش فالوور اینستاگرام : نتیجه و سخن پایانی

قبل از هرکار ابتدا هدف و بودجه نهایی خود را مشخص کنید؛ اگر به دنبال مشتری یا مخاطب هدفمند هستید باید بدانید شرکت در کمپین های افزایش فالوور اینستاگرامی با توجه به هزینه‌ای که دارد و ریزش پس از قرعه‌کشی آن عملا برای شما نمیتوانید بازدهی تبلیغات حتی در مقیاس کوچک را داشته باشد. لذا برای دریافت فالوور میتوانید از تبلیغات و جهت افزاش عدد فالوورها از فالوور فیک استفاده کنید.

اما اگر به دنبال مخاطب عام هستید، این کمپین ها (البته درصورت حضور مستمر و متعامل شما) برای شما مفید خواهد بود.