کلاب هاوس چیست؟ همه چیز درباره clubhouse

مینا چراغی
کلاب هاوس چیست ؟ همه چیز درباره clubhouse — ساناست

احتمالا اگر اهل شبکه های اجتماعی و فعالیت در آن ها هستید نام “کلاب هاوس” را شنیده باشید. نامی که این روزها توسط افراد زیادی در شبکه های مجازی یا حتی در دنیای واقعی مورد استفاده قرار می گیرد. حال برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که کلاب هاوس چیست؟ اگر شما نیز از افرادی هستید که کنجکاوید تا جواب این سوال را بدانید این مقاله برای شما است زیرا در این مقاله تصمیم داریم به این سوال پاسخ دهیم.

 

 

کلاب هاوس چیست؟

کلاب هاوس (clubhouse) یک برنامه اجتماعی مبتنی بر گفتگوی صوتی است. برنامه clubhouse این امکان را فراهم می کند تا افراد در نقاط مختلف دنیا با یکدیگر صحبت کنند، داستان تعریف کنند، ایده های خود را توسعه دهند، دوستی ها را تعمق بخشند و با افراد جالبی در نقاط مختلف دنیا آشنا شوند. این برنامه کاملا صوتی است و هیچ تصویری در آن مشاهده نمی شود. تنها تصویر موجود در این برنامه عکس های پروفایل هر کاربر است.

با استفاده از این برنامه شما می توانید مکالمه های زنده افراد مختلف را گوش دهید. افراد بسیاری برای این که شنیده و شناخته شوند از این برنامه استفاده می کنند. ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که آیا فقط باید گوش دهنده باشید؟ نه این گونه نیست. می توانید برای صحبت کردن، به مدیر اتاق اعلام حضور کنید. در این صورت بستگی به مدیر دارد که به شما اجازه صحبت دهد یا خیر. در ادامه به توضیحات بیشتری برای پاسخدهی به سوال کلاب هاوس چیست و موارد مهم این برنامه خواهیم پرداخت.

 

تاریخچه راه اندازی کلاب هاوس

clubhouse در تاریخ مارس 2020 توسط پل دیویسون و روهان ست از شرکت Alpha Exploration راه اندازی شد. در روزهای اولیه برنامه کلاب هاوس یک جامعه فوق العاده کوچک و عمدتا متشکل از سرمایه گذاران ریسک پذیر بود. شرکتی که در پشت این برنامه قرار داشت پس از دو ماه فعالیت 12 میلیون دلار سرمایه از آندرسون هورویتس دریافت کرد که ارزش آن به سرعت به 100 میلیون دلار رسید.

اوایل کلاب هاوس فقط 1500 کاربر داشت اما اکنون افراد بسیاری در این برنامه عضو هستند. یکی از عواملی که در محبوبیت ناگهانی کلاب هاوس نقش داشت حضور افراد تاثیرگذاری چون ایلان ماسک، مارک زاکربرگ، دریک و کوین هارت در این برنامه بود.

 

 

روش دریافت دعوتنامه از کلاب هاوس

وارد شدن به برنامه کلاب هاوس از طریق دعوت انجام می شود. یعنی به این شکل نیست که صرفا برنامه را دانلود کرده و سپس یک حساب کاربری ایجاد کنید. البته بهتر است ابتدا مراحل اولیه ثبت نام را با وارد کردن شماره تلفنتان در برنامه انجام دهید. وقتی شماره خود را در برنامه وارد می کنید نام شما در لیست افرادی که عضو هستند قرار می گیرد بنابراین دوستان شما که قبل تر در کلاب هاوس عضو شده اند می توانند آن را ببینند و برای شما دعوتنامه بفرستند.

برای این که بتوانید به کلاب هاوس بپیوندیدید و یک اکانت را ایجاد کنید حتما لازم است از یکی از کاربران کلاب هاوس دعوتنامه دریافت کنید. در کلاب هاوس هر کاربر دو یا سه دعوتنامه دریافت می کند که می تواند برای عضویت دوستان خود از آن ها استفاده کند. با دعوت افراد بیشتر به مرور تعداد دعوتنامه ها نیز افزایش پیدا می کند. در صورتی که از شما دعوت شده باشد شما روی تلفن خود پیامکی حاوی یک پیوند مشاهده خواهید کرد. پیوند مورد نظر شما را به صفحه ثبت نام کلاب هاوس هدایت می کند.

 

 

انتخاب موضوعات مورد علاقه

پس از انجام مراحل اولیه و دریافت دعوتنامه شما باید موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب کنید تا برنامه کلاب هاوس بر اساس علاقه مندی هایتان به شما اتاق پیشنهاد دهد. وقتی وارد برنامه می شوید موضوعات مختلفی مثل فناوری، تجارت، کتاب، بهداشت و … وجود دارد که از بین آن ها موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب می کنید. هر چه در ارتباط با علایق خود اطلاعات بیشتری به برنامه بدهید برنامه اتاق های مکالمه و افراد بیشتری را برای دنبال کردن به شما پیشنهاد می دهد.

 

 

اتاق مکالمه در کلاب هاوس

اتاق مکالمه در کلاب هاوس چیزی شبیه تماس کنفرانسی است. در این اتاق برخی از افراد در حال مکالمه هستند و بیشتر اعضا گوش می دهند و پس از پایان مکالمه اتاق بسته می شود. درست شبیه به زمانی که یک مکالمه تلفنی پایان می پذیرد. برخلاف بسیاری از برنامه ها که فیلم های پخش شده به صورت زنده در سیستم عامل باقی می مانند تا افراد بتوانند در صورت لزوم به آن برگردند و آن را تماشا کنند در گفتگوی صوتی زنده کلاب هاوس این امکان وجود ندارد. در کلاب هاوس پس از پایان مکالمه، گفتگوی صوتی از بین خواهد رفت.

برای ورود به اتاق های کلاب هاوس می توانید یک اتاق انتخاب کرده، در آن حضور پیدا کنید و به گفتگوهای افراد در اتاق گوش دهید. در صورت تمایل به مشارکت در بحث می توانید به مدیر اتاق درخواست مشارکت دهید. اگر مدیر اجازه دهد می توانید شروع به صحبت کنید و میکروفنتان برای بقیه افراد اتاق باز می شود. در ابتدا محدودیت هر اتاق کلاب هاوس از نظر تعداد تا حدود 5000 نفر بود که بعدها این محدودیت برداشته شد.

 

 

اطلاعات لازم برای ثبت نام در Club House

برای عضویت و ثبت نام در اپلیکیشن کلاب هاوس وارد کردن برخی اطلاعات لازم است. حتی قبل از این که برای فعالیت در کلاب هاوس دعوت شوید باید شماره تلفن و یک نام کاربری به برنامه بدهید. شخصی که قرار است شما را به کلاب هاوس دعوت کند به شماره تلفنتان نیاز خواهد داشت. در نهایت شما در گوشی خود متنی به همراه یک پیوند دریافت خواهید کرد که به شما می گوید با آن شماره وارد سیستم شوید.

 

 

شباهت و تفاوت کلاب هاوس با پادکست

در ارتباط با توضیحات بیشتر برای پاسخدهی به سوال کلاب هوس چیست باید گفت برای مکالمه صوتی در کلاب هاوس همه افراد برنامه با تلفن های آیفون خود بدون تنظیمات صوتی فانتزی کار می کنند. افراد حاضر در هر اتاق همدیگر را نمی بینند بنابراین واقعا مانند گوش دادن به تماس تلفنی است. هیچ ویرایش حرفه ای، جلوه های صوتی، انتقال و تبلیغاتی به طور رسمی در این برنامه صورت نمی گیرد.

سبک مکالمه در کلاب هاوس انعطاف پذیر است. در یک اتاق ممکن است گفتگو دوستانه باشد در حالی که اتاق دیگر درگیر یک مصاحبه رسمی، یک بحث گروهی یا اجرای موسیقی باشد. کلاب هاوس گفتگویی است که در همان لحظه به صورت زنده انجام می شود و سپس به اتمام می رسد در حالی که پادکست این گونه نیست و امکان دسترسی به آن در زمان های دیگر وجود دارد.

 

 

کاربردهای کلاب هاوس

همه چیز درباره کلاب هاوس - ساناست

افراد مختلفی می توانند از برنامه کلاب هاوس استفاده کنند. اگر از افرادی هستید که تمایل به صحبت کردن و جذب مخاطب دارید کلاب هاوس برای شما مناسب است. افرادی که در زمینه های مختلف دارای سطح سواد بالایی هستند اما امکانی برای انتقال دانش خود و رسیدن به شهرت ندارند کلاب هاوس می تواند به آن ها کمک کند.

از آن جایی که کلاب هاوس در زمان فراگیری بحران کرونا راه اندازی شد این برنامه می تواند یک مرهم یا سرگرمی برای افراد در این دوران باشد. سرانجام در صورت رشد و بزرگ شدن کلاب هاوس، این رسانه می تواند برای افراد بسیاری سودمند باشد.

 

 

احتمال گسترش کلاب هاوس برای استفاده عموم

در حال حاضر برنامه کلاب هاوس فقط برای سیستم iOS وجود دارد. از این رو کاربران آیفون می توانند این برنامه را نصب کرده و از آن استفاده کنند اما برای سیستم عامل اندروید هنوز نسخه رسمی کلاب هاوس توسعه داده نشده است. با این حال نسخه های غیر رسمی وجود دارد که برخی از افراد آن ها را مورد استفاده قرار می دهند.

ظاهرا این برنامه قصد دارد به زودی برای عموم گسترش پیدا کند اما فعلا به دو دلیل این کار را انجام نداده است. به این دلیل که کلاب هاوس می خواهد اجتماع خود را به آرامی ایجاد کند و علاوه بر آن تصمیم دارد ویژگی های بیشتری را اضافه کند تا به کمک آن ها قادر به اداره افراد بیشتری باشد. در سایت این برنامه عنوان شده است که در حال ساخت این برنامه برای همه هستند و تلاش می کنند در اسرع وقت آن را در دسترس جهانیان قرار دهند.

 

 

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی این که کلاب هاوس چیست؟ و به طور کلی آن چه که لازم است درباره آن بدانید پرداختیم. اگر از افرادی هستید که تمایل به برقراری ارتباط با افراد مختلف دارید، تمایل دارید اندیشه های خود را با دیگران مطرح کنید یا علاقه مند به شنیدن صحبت های دیگران، اندیشه ها و طرز فکر آن ها هستید این برنامه برای شما مناسب است. در نهایت اگر در مورد مطالب مورد نظر سوال یا پیشنهادی دارید آن را با ما در میان بگذارید.