مراحل ساخت سایت به زبان ساده در 4 مرحله

سعید مقدم
مراحل ساخت سایت در ۴ مرحله به زبان ساده + مثال کاربردی — ساناست

با وجود پیشرفت چشمگیر اینترنت و نیاز به ارائه سرویس و خدمات در این بستر، حتما تا کنون به فکر ساخت یک سایت برای خود یا کسب و کارتان افتاده اید. در این مقاله، مراحل ساخت سایت را در 4 مرحله به شما معرفی خواهیم کرد.

برای ساخت یک سایت اینترنتی باید ابندا پیشنیاز های مربوط به آن را فراهم آورید و سپس اقدام به توسعه‌ی آن نمایید. شما با استفاده از مراحل گفته شده به سادگی میتوانید سایت شخصی، فروشگاهی، شرکتی و … را راه اندازی نمایید. التبه باید توجه داشته باشید که صرفا داشتن یک سایت معمولی کافی نیست و نیاز است برای توسعه و بهینه‌سازی آن از متخصصین کمک بخواهید.

 

مراحل ساخت سایت در ۴ مرحله

برای ساخت یک وبسایت به صورت کلی شما باید چهار مرحله اصلی را طی کنید. این ۴ مرحله عبارت اند از :

  • خرید و ثبت دامین (دامنه اینترنتی)
  • خرید هاست یا سرور
  • نصب سیستم مدیریت محتوا (cms)
  • راه اندازی ابزارهای لازمه روی سیستم مدیریت محتوا

در ادامه هر مورد را توضیح داده و نحوه راه اندازی آن را برای شما شرح خواهیم داد.

 

۱. خرید و ثبت دامنه

دامین یا دامنه همان آدرس اصلی وبسایت شماست. آدرسی مثل saanaset.com یا divar.ir که کاربر با کلیک روی آن وارد سایت شما میشود.

دامنه ها دارای پسوندهای مختلفی چون .com ، .org , .ir و … میباشند که هرکدام دارای هزینه‌ی مختص به خود میباشند و میتوانید آن ها را از شرکت‌های ثبت دامنه به صورت دوره 1 ساله یا 5 ساله تهیه نمایید.

خرید دامنه اصلیترین قدم در ساخت سایت است و با توجه به اینکه تعویض دامنه در آینده کاری نادرست میباشد، باید در ثبت دامنه‌ی مناسب حداکثر دقت را به عمل آوردید.

برای خرید دامنه میتوانید همین عبارت را در اینترنت سرچ نمایید و آن را از سایت مدنظر خود خریداری نمایید. بهتر است هنگام خرید دامنه از اعتبار شرکت ثبت دامنه و همچنین قوانین مربوط به دامنه خریداری شده اطمینان و اطلاع پیدا کنید زیرا ایجاد مشکل برای دامنه، یکی از بدترین اتفاقات ممکن خواهد بود.

قیمت دامنه ها از 4000 تومان برای دامنه‌های ir و میانگین 145000 تومان برای دامنه .com متغیر است. دامنه‌های دیگری نیز با قیمتهای متفاوت تر موجود میباشد اما بهترین دامنه برای ثبت همین دامنه .com است و توصیه میکنیم از این پسوند برای دامنه خود استفاده نمایید.

 

۲. خرید هاست یا سرور

مرجله دوم برای ساخت یک وبسایت، خرید هاست یا سرور و ست کردن دامنه با آن است.

هاست همان فضای میزبانی سایت شما میباشد و درواقع نرم افزار سایت ساز شما (سیستم مدیریت محتوا) روی آن راه اندازی میشود. بسته به نوع فعالیت خود میتوانید هاست یا سرور مورد نظر خود را تهیه بفرمایید.

برای مثال اگر صرفا یک سایت شخصی ساده با بازدید پایین دارید، احتمالا منابع زیادی را نیاز نخواهید داشت لذا میتوانید از پلن‌های اقتصادی و پایه هاست ها استفاده نمایید اما اگر سایتی ستگین دارید و نیاز به منابع بالا دارید باید هاست یا – در موارد حرفه‌ای تر – سرور با منابع بالا تهیه بفرمایید.

● خرید هاست پایه تا حرفه‌ای : مشاهده

● خرید سرور مجازی پایه تا حرفه‌ای : مشاهده

 

۳. نصب سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا همان محیطی است که شما میتوانید متن و تصاویر و … را روی آن نوشته و سپس در سایت انتشار دهید.

در مقاله معرفی سیستم‌های مدیریت محتوا انواع cms ها را معرفی کرده ایم؛ به طور کلی چند سیستم مدیریت محتوا برتر وجود دارد که اغلب آنها را انتخاب میکنند، وردپرس، حوملا و دورپال.

وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوا جهان است. این سرویس رایگان است و از تمامی زبان ها پشتیبانی میکند و به دلیل پراستفاده بودن دارای آموزشهای متعددی نیز میباشد که باعث میشود درصورت بروز مشکل به سادگی با سرچ در گوگل بتوانید مشکل را حل نمایید.

● برای دانلود وردپرس (اینجا) مراجعه کنید. همچنین آموزشهای رایگان نصب وردپرس در اینترنت موجود میباشد.

 

۴. نصب ابزار و توسعه سایت

مرحله نهایی ساخت سایت، نصب ابزارهای لازم و توسعه وبسایت میباشد.

برای اینکه سایتی مفید داشته باشید باید بسترهای لازم برای کسب و کار و همچنین ظاهر مناسبی را تهیه کنید. اگر از وردپرس استفاده کرده باشید این کار بسیار ساده خواهد بود.

شما با مراجعه به صفحه افزونه‌ها و قالب‌ها میتوانید انواع پلاگین ها و تم‌های موردنظر خود را پیدا کنید و آن را نصب نمایید. همچنین اگر دنبال محصولات تجاری و حرفه‌ای میباشید میتوانید به مارکت‌های وردپرسی مراجعه نمایید و از آن ها استفاده کنید.

● برای نصب و استفاده از افزونه‌ها و پلاگین‌های رایگان میتوانید از نوار کناری پنل مدیریت، “نمایش > پوسته‌ها” و “افزونه‌ها > افزودن” استفاده کنید همچنین برای خرید میتوانید به سایتهای خارجی مانند envato یا سایتهای فارسی چون ژاکت و راستچین مراجعه نمایید. (سایتهای فارسی معرفی شده، صرفا جهت آشنایی شما بوده و ساناست مسئولیتی در قبال آنها نخواهد داشت)

 

 

مراحل ساخت سایت به زبان ساده : نتیجه و سخن پایانی

به طور کل مراحل ساخت سایت برای هر نوع کسب و کار و خدماتی عبارت اند از : انتخاب دامنه، تهیه هاست یا سرور، نصب سیستم مدیریت محتوا و توسعه سایت.

هرکدام از این مراحل بسته به میزان اهمیت آن برای شما، میتوانید توسط شخص شما انجام شود یا به مجموعه و افرادی دیگر سپرده شود؛ صرفا تفاوت در کیفیت و کاربری است نه مراحل آن. درصورتی که برای ساخت سایت خود نیاز به راهنمایی دارید میتوانید از ساناست کمک بگیرید، جهت راهنمایی و مشاوره به بخش (تماس با ما) مراجعه نمایید یا به بخش فنی، تیکت ارسال نمایید.

سپاس از همراهی شما