شروع فعالیت در بورس ایران به زبان ساده

سعید مقدم
نحوه شروع فعالیت در بورس ایران به زبان ساده و قابل فهم — ساناست

در سالهای اخیر بورس به یکی از پرطرفدارترین حوزه های سرمایه‌گذاری تبدیل شده و افراد زیادی را جذب خود کرده است. اگر شما هم قصد دارید تا وارد این حوزه شوید، بهتر است تا با نحوه شروع فعالیت در بورس آشنا شده و به صورت آگاهانه سرمایه‌گذاری کنید. اگر در این باره اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه ما باشید.

 

مراحل شروع فعالیت در بورس را بهتر بشناسید

– ورود به بورس ایران به زبان ساده –

 

افتتاح حساب در کارگزاری

اولین گام برای شروع فعالیت در بازار بورس این است که در یک کارگزاری افتتاح حساب کنید. در واقع کارگزار واسطه بین شما، بازار بورس و سهامداران به شمار می‌آید. از طریق آن میتوانید خرید و فروش سهام را انجام داده و نگران افراد سود جو نباشید. برای افتتاح حساب تنها کافیست به سامانه آنلاین یکی از کارگزاری‌ها رفته و با وارد کردن مشخصات خود اقدام به ثبت نام کنید.

بعد از آن لازم است به صورت حضوری به دفاتر کارگزاری مربوطه و یا دفاتر پیشخوان دولت رفته و احراز هویت نمایید. در نهایت حساب کاربری شما فعال شده و کد بورسی به شما داده میشود و میتوانید به آسانی به خرید و فروش آنلاین سهام بپردازید. از معروف‌ترین کارگزاری‌ها میتوان به آگاه و مفید اشاره کرد که همه روزه به سرمایه گذاران خدمت‌رسانی میکنند.

 

قدم دوم؛ یادگیری مفاهیم اصلی

ضمن شروع به فعالیت در بورس باید با اصطلاحات و مفاهیم مربوط به این حوزه هم آشنا شوید. عباراتی مانند شاخص کل، صندوق سرمایه‌گذاری، پرتفوی، عرضه اولیه، بازار ثانویه، نمادهای بورسی، کد معاملاتی (کد بورسی) و غیره از جمله اصطلاحاتی است که باید با آنها آشنا باشید. توصیه میکنیم که اگر با آنها آشنا نیستید، دست به کار شده و هرچه زودتر به یادگیری عبارات مربوطه اقدام کنید.

 

قدم سوم؛ قدرت تجزیه و تحلیل

پس از یادگیری چگونگی شروع فعالیت در بورس باید بتوانید اطلاعات و وضع موجود بازار را تجزیه تحلیل کنید. این به آن معناست که باید بتوانید نمودارها را خوانده و وضعیت شرکتها را بررسی کنید تا بتوانید سود و زیان آتی آنها را پیش بینی کرده و اقدامی به موقع انجام دهید. در نظر داشته باشید که اگر اطلاعاتی به روز و دقیق نداشته باشید، ممکن است سرمایه‌گذاری شما با زیان همراه شود و بودجه خود را از دست بدهید.

 

 

چند توصیه برای وارد شدن به بورس!

  • پس از دریافت آموزش شروع فعالیت در بورس بهتر است تا با سرمایه کم شروع به کار کنید تا ضرر مالی کمتری شما را تهدید کند.
  • اولویت اول خود را حفظ سرمایه قرار دهید و سپس بر روی به دست آوردن سود تمرکز کنید.
  • بازار اولیه (جایی که شرکتها برای اولین بار سهام خود را عرضه میکنند) برای شروع سرمایه‌گذاری میتواند انتخاب مناسبی باشد؛ چرا که قیمتها در آنجا نوسان کمتری دارد و محدودیت در خرید خطر ضرر شما را کاهش میدهد.
  • میتوانید هنگام خرید از کارگزاری‌ها به طور دقیق راهنمایی بگیرید.
  • برای استفاده از سهام های بهتر باید سرعت عمل بالایی در ثبت سهم‌ها داشته باشید؛ برای این کار میتوانید از سرورهای مخصوص بورس ساناست استفاده نمایید تا بتوانید سرخط بزنید و موفقیت بیشتری در خرید سهم‌های خوب کسب کنید.

 

 

شروع فعالیت در بورس : سخن پایانی

اکنون دانستیم که چگونه فعالیت خود را در بورس شروع کنیم؛ همچنین با یادگیری نکات مختلف میتوانید با آگاهی بیشتر اقدام به سرمایه گذاری کرده و نگران ضرر احتمالی نباشید. فراموش نکنید که قبل از خرید سهام اطلاعات مربوط به ارزش سهام، میزان دارایی های شرکت و حتی استفاده از صنایع مدرن در آن را مد نظر داشته باشید تا بتوانید پیش بینی دقیقی درباره ضرر و زیان آینده شرکت داشته باشید. همچنین افراد متخصص در کارگزاری‌ها آماده‌اند تا شما را در این امر راهنمایی کرده و کمک تان کنند.