راه های لینک سازی و دریافت بک لینک اصولی و موفق

سعید مقدم
لینک سازی و گرفتن بک لینک (Backlink) اصولی و موفق — ساناست

لینک سازی یا بک لینک سازی (گرفتن بک لینک)، یک فرایند پیوسته است که به ساخت مستمر لینکهای شما در سایر منابع اینترنتی اشاره دارد. اگر میخواهید موقعیت خود را در موتورهای جستجوی اینترنتی اعم از گوگل و غیره تقویت کنید و مخاطبان بیشتری را از این راه جذب کنید، نیاز به لینک سازی اصولی دارید و باید این راه را پیش ببرید.

راه های زیادی برای لینک سازی (Link building) وجود دارد که هرکدام ویژگی های مثبت و منفی خود را دارد؛ ما در این مقاله راه های لینک سازی اصولی و موفق را به شما نشان میدهیم.

 

لینک سازی و گرفتن بک لینک

اگر پیگیر اصول سئو و اخبار آن باشید، حتما درباره اهمیت بک لینک و لینک سازی (link building) در رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو مخصوصا گوگل بارها شنیده اید و همچنین به سایتهای بسیاری که در زمینه فروش بک لینک و درج آن در سایت خود هستند برخورد کرده اید.

در ابتدا بهتر است ۲ موضوع ساده در مورد بک لینک را مطرح کنیم تا در مورد ماهیت بک لینک و انواع لینک ها دیدی کلی به دست آورید و سپس به اصل موضوع بپردازیم :

بک لینک (Backlink) چیست ؟

لینک بازگشتی یا بک لینک (بک لینک گیری)، فرایندی است که در آن از سایتهای دیگر به خودمان لینک میدهیم؛ به بیانی دیگر لینک سایت خودمان را در سایت دیگری قرار میدهیم.

برای مثال در سایتی که خدمات معرفی برندها را ارائه میکند، مطلب از معرفی برند خود در آن قرار داده و نهایتا لینک سایت خودمان را در آن مطلب قرار میدهیم (یکی از بهترین روش های لینک گیری)

انواع بک لینک

به طور کلی ۲ نوع لینک اصلی وجود دارد : لینک های Follow و لینک های Nofollow .

نوع اول یعنی فالو، یکی از مهمترین مولفه های سئو بوده که باعث میشود موتورهای جستجو به آن اعتبار بدهد و درواقع آن را دنبال کند اما لینک‌های Nofollow تاثیری در رنک سایت ارجاع شده نخواهد داشت و درصورت استفاده، توسط موتور جستجو پیگیری نمیشود.

البته دو نوع لینک دیگر به نامهای ugc و sponsored نیز وجود دارد که به ترتیب اولی در مواردی که کاربر لینک را ساخته و دومی در موارد اسپانسری (ریپورتاژ و …) استفاده میشود؛ اما این دو تنها به عنوان راهنمای موتورهای جستجو کاربرد دارند و دو نوع اول، اصلی ترین لینک ها میباشند.

 

راه های لینک سازی اصولی و موفق

به طور کلی درباره لینک سازی و دریافت بک لینک گفته‌های ضد و نقیضی وجود دارد و هرکس روشی را پیشنهاد و دیگری را رد میکند، بسیاری لینک سازی گسترده را مفید میدانند و بسیاری آن را همانند سم درنظر میگیرند، خیلی‌ها روی تایم ماندگاری لینک تمرکز کرده برخی روی نوع استفاده شدن آن.

اما به طور کل روشهایی برای گرفتن بک لینک درست و اصولی موجود است که تقریبا همه روی آن اتفاق نظر دارند. در این مقاله به راه های لینک سازی اصولی و موفق پرداخته و آن ها را بررسی میکنیم.

  • بک لینک طبیعی
  • لینک سازی شراکتی
  • لینک دایرکتوری
  • مقاله همکاری
  • لینک سازی داخلی

 

۱. گرفتن بک لینک طبیعی

بهترین و درعین حال سخت ترین روش لینک سازی، گرفتن بک لینک طبیعی است. در واقع در این روش شما باید چنان محتوای جذابی داشته باشید که مخاطب، سایرین را به سایت شما ارجاع دهد و شما را طریق لینکتان به دیگران معرفی کند. شما میتوانید این لینک ها را با ساخت محتوای قوی دریافت کنید اما روش خاصی جز تولید محتوای قوی برای دریافت این نوع لینک وجود نخواهد داشت زیرا ابزار شما در این روش،‌مخاطب ارگانیک و واقعی است.

شما با تولید محتوای تحقیقی و پژوهشی یا ایجاد اینفوگرافیک (نمایش گرافیکی داده‌های جمع‌آوری شده) میتوانید شانس به اشتراک گذاشته شدن طبیعی لینک های خود را افزایش دهید زیرا کاربران اغلب علاقه به اشتراک این نوع داده دارند.

برنامه های زیادی وجود دارند که میتوانید با استفاده از آن اینفوگراف های خود را به صورت انلاین بسازید؛ برنامه هایی چون easel.ly یا infogram برای ساخت آنلاین اینفوگرافیک (infographic) استفاده کنید.

 

۲. شراکت در لینک سازی

یکی دیگر از راه های دریافت بک لینک، شراکت در لینک سازی است. در این مورد شما با سایتهایی که از نظر محتوایی و خدمات با شما همخوانی دارند میتوانید تبادل لینک کنید یعنی هرکدام، لینک دیگری را در سایت خود قرار دهید. برای مثال : اگر شما دارای وبسایتی در زمینه فروش مبل هستید، میتوانید پیوندی به سایتی که کار تولید آن را انجام میدهد بزنید و سایت مقابل نیز همین کار را درمورد شما انجام دهد.

چنین شراکتی برای هر دو طرف عالی است و میتوانید ربته شما و شریکتان را در موتورهای جستجو افزایش دهد فقط به این نکته توجه داشته باشید که سوء استفاده از این موارد نه‌تنها سبب افزایش اعتبار شما نمیشود بلکه جریمه سایت شما را نیز در پی خواهد داشت.

 

۳. دایرکتوری ها و کاتالوگ های آنلاین

سایت های دایرکتوری فراوانی وجود دارد که میتوانید لینک وبسایت خود را در آن ثبت کنید فقط باید توجه کنید که در یک سایت مناسب و در عین حال در یک دسته مناسب لینک سایت را درج کنید.

برای مشاغل محلی میتوانید از دایرکتوری هایی که بیشترین استفاده را دارند مثل Google My Business یا Bing Places استفاده کنید. درمورد ایران میتوانید کلمه “پیوند ها” را سرچ کنید تا دایرکتوریهای مختلف فارسی را مشاهده بفرمایید.

در این سایت ها تقسیم بندیهای مختلفی وجود دارد که لینک سایت شما را برای آن نتیجه خاص، در همان دسته نشان خواهد داد فقط دقت کنید قبل از ثبت سایت به درجه اسپم سایت (با استفاده از آنالیز کننده های متوانید spam rate را بررسی کنید) را بسنجید و هر دایرکتوری را انتخاب نکنید.

 

۴. نوشتن مقاله همکاری

راه دیگر ساخت بک لینک برای سایت، نوشتن مقاله برای سایتهای همکار و هم رده (موضوعی) میباشد. برای مثال اگر فروشنده لوازم خانگی هستید میتوانید سایتهای دیزاین و طراحی را پیدا کرده و مقاله مرتبطی را برای آن ها تهیه کنید؛ در این موارد صاحب سایت مقابل میتوانید ابتدا مقاله ای پیشنهاد دهد تا شما آن را برایش تهیه کنید یا راه ساده تر اینکه خود شما بسته به موضوع سایت مقابل یک مقاله مرتبط برای ایشان بنویسید.

توجه کنید هنگامی که محتوا را تولید میکنید از نوشتن اسپم گونه و بی کیفیت خودداری کنید زیرا تبلیغات منفی محسوب شده و باعث نتیجه عکس در مورد افزایش ربته شما خواهد شد. اما داشتن مقالات مفید باعث میشود ترافیک زیادی را راهی خود کنید و رتبه خود را افزایش دهید.

 

۵. لینک سازی داخلی

شما میتوایند لینکهای داخلی سایت خود را سازماندهی شده مدیریت کنید و بخشهایی از سایت خود را به بخشهای دیگری پیوند دهید. این گزینه برای سایت های فروشگاهی که میخواهند سایر محصولاتشان را نیز به مشتری معرفی کنند بسیاری مفید خواهد بود. برای مثال در صفحه ای که کت و شلوار میفروشید، لینکهایی از فروش کمربند را نیز معرفی کنی همچنین سایتهای خدماتی میتوانند مقالات مختلف بلاگ خود را به روشهای مختلف لینکسازی کنند. البته توجه داشته باشید در لینکسازی داخلی بهتر است هوشمندانه عمل کنید و مشتری را با مقالات رایگان خود و لینک سازی از این نوع، تبدیل به کاربر مفید نمایید.

 

راه های لینک سازی اصولی و موفق : نتیجه و سخن پایانی

به طور کلی راه های بسیاری برای لینک سازی وجود دارد که اغلب ساده تر و ارزانتر میباشد اما باید توجه داشته باشید که نهایتا راه غیر اصولی رتبه شما را کاهش خواهد داد و جریمه گوگل شامل حال شما خواهد شد پس بهتر است به جای استفاده از سئو کلاه سیاه، از روشهای اصولی برای لینک سازی و دریافت بک لینک اقدام نمایید.