وبینار چیست ؟ معرفی کامل وبینار و بهترین سرویسهای ارائه دهنده آن

سعید مقدم
وبینار چیست ؟ معرفی وبینار و بهترین سرویسهای ارائه دهنده webinar — ساناست

وبینار چیست ؟ معرفی وبینار و بررسی مزیت‌های و ویژگیهای آن نسبت به سمینار های حضوری و معرفی سرویسهای ارائه‌دهنده‌ی وبینار.

یکی از مفاهیم و موضوعات گسترده در دنیای دیجیتال امروز، مبحث وبینار است.  وبینار های آنلاین جایگزین مناسبی برای سمینارهای حضوری از لحاظ مختلف هستند و طرفداران زیادی در این زمینه جذب کرده اند.

همچنین اپیدمی کرونا که باعث تعطیلی آموزشگاه‌ها شده است، استفاده‌ی از وبینار برای استفاده در مقاصد آموزشی را اجتناب ناپذیر کرده است.

در این مقاله ابتدا مفهوم و تعریف وبینار را بیان کرده سپس به معرفی بهترین سرویسهای وبینار خواهیم پرداخت.

معرفی وبینار

معرفی وبینار - ساناست وبینار مخفف عبارت  Web based seminarبه معنای سمینار مبتنی بر وب است. در این بستر ارتباط مستقیم و زنده میان ارائه دهنده و فراگیر صورت با قابلیت تعامل برخط، صورت میگیرد.

به مفهوم ساده وبینار به معنای رویداد آنلاینی است که علاقمندان از سراسر دنیا می توانند در آن شرکت کنند و درباره ی موضوعات مطرح شده بحث و گفتگو و تبادل اطلاعات در همان لحظه انجام دهند. وبینار ها در سمینار آنلاینی هستند که در موضوعات مختلف سخنرانی، آموزشی، تحصیلی و موارد از این دست برگزار می شوند.

وبینار ها دارای علاقمندان زیادی در زمینه شرکت در سخنرانی ها و گفت گو های آموزشی و یا جلسات تیمی هستند و دلیل عمده ی آن این است که شرکت کردن و برگزاری یک وبینار به صورت آنلاین راحت‌تر است از سمینار  حضوری در یک مکان مشخص.

برای برگزاری وبینار راههایی مختلفی وجود دارد که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

 

 

 

سمینار چیست ؟

سمینار به نوعی از رویداد ها گفته می شود که در آن یک یا چند نفر سخنران به ارائه دهنده ی مطالب درباره ی یک موضوع خاص در مقابل چندین نفر مخاطب در یک مکان برگزاری می پردازند و سایر شرکت کنندگان در بحث مشارکت می کنند.

هر سمینار یک هدف اصلی دارد و موضوعات بحث حول محور آن می چرخد مانند سمینار تحصیلی، آموزشی، کارشناسی، انگیزشی و موضوعات از این قبیل.

 

 

مزیت های وبینار نسبت به سمینار

با برگزاری یک وبینار آنلاین شما دیگر نگرانی از بابت مکان برگزاری جلسه ی سخنرانی خود و یا فراهم کردن صندلی ها به تعداد شرکت کنندگان نخواهید داشت و حتی می توانید وبینار آنلاین خود را ضبط کرده و برای موارد گوناگونی دوباره از آن استفاده کنید و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید تا به این صورت اگر مخاطبی قادر به شرکت در وبینار نبود چیزی از مطالب و بحث را از دست نداده باشد.

البته شاید در مواردی برگزاری یک سمینار حضوری بهتر و مفیدتر از وبینار آنلاین باشد اما به علت راحت بودن برگزاری وبینار طرفداران سمینار های حضوری رفته رفته کمتر شده و انتظار می رود برای اکثر موارد بجز جلسات ضروری دولتی همه ی گروه ها و مشاغل از وبینار آنلاین استفاده کنند

 

 

نکات منفی وبینار نسبت به جلسات حضوری

برگزاری یک وبینار – مخصوصا در شروع – کاری به نسبت سخت و پر دردسر است؛ فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای برگزاری وبینار در کنار آموزش به گیرندگان و همچنین تامین نیازهای نرم افزاری و گاها سخت‌افزاری دانشجویان در کنار وضعیت نامطلوب شبکه در برخی نقاط اصلی ترین دغدغه‌ی برگزار کنندگان میباشد.

البته با وجود سرورهای ایرانی با پهنای باند مناسب، بستر خوبی برای این کار فراهم شده است اما به دلیل خارجی بودن نرم‌افزارهای وبینار، گاها مشکلات تحریم و دسترسی میتواند کار را دشوار کند.

 

 

مراحل شرکت در وبینار

اگر می خواهید در وبینار یک سازمان و یا مرکز آموزشی شرکت کنید، بعد از ثبت نام و دریافت شماره ی ورود نیاز به یک نرم افزار دارید که اغلب سازمان ها نرم افزار مورد استفاده ی خود را به شما معرفی می کنند؛ این نرم افزار بسته به سرویس وبینار نصب شده روی بستر اصلی بوده و توسط ارائه دهندگان معرفی میشود.

همچنین نسخه وب نیز برای سرویسهای وبینار جدیدتر موجود است که کار را بسیار ساده‌تر میکند.

بعد از اجرای برنامه ی معرفی شده توسط برگزار کننده ی وبینار بعد از عضویت، وارد محیط برنامه شده و می توانید در وبینار شرکت کنید.

 

 

امکانات وبینار

وبینار امکان گفت و گوی متنی، اشتراک گذاری اطلاعات تصویری، به اشتراک گذاری صفحه ی مدرس و یا اجرای نظر سنجی را به شما می دهد.

از دیگر امکانات وبینار که مهم ترین آن است می توان به امکان شرکت مخاطبان با گوشی موبایل اشاره کرد تا بتوانند به راحتی در هر زمان و مکان در وبینار حضور داشته باشند.

همچنین در اغلب سرویسها شما بعد از اتمام وبینار به فیلم جلسه دسترس خواهید داشت که به ادامه روند یادگیری شما کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

روشهای برگزاری وبینار

برای برگذاری وبینار، هم میتوانید از سایتهایی که سرویس وبینار آماده به صورت اکانت تحویل میدهند استفاده کنید و همچنین میتوانید خودتان سرویس اختصاصی خود را راه اندازی کنید.

در مورد استفاده از سرویسهای آماده، بهترین نمونه‌های خارجی آن سرویس zoom میباشد که در سطح جهان بسیار فراگیر میباشد اما در ایران کارایی ندارد.

برای سرویسهای آماده ایرانی نیز بسیار توسط کاربران گزارشات منفی ارائه شده است لذا از معرفی آن‌ها خودداری میکنیم اما شما میتوانید عنوان مرتبط با سرچ کنید و نمونه‌هایی را مشاهده کنید.

 

در مورد سرویسهای اختصاصی، شما ابتدا باید سرور مجازی تهیه کنید سپس به کانفیگ سرویس وبینار دلخواه خود بپردازید که در ادامه مقاله آنها را معرفی میکنیم.

برای دریافت سرور مخصوص وبینا، میتوانید از (سرور مجازی وبینار) ساناست استفاده نمایید که با پورت ۱۰ گیگابیت و امکان درخواست کانفیگ اختصاصی ارائه میگردد.

 

 

معرفی بهترین سرویسهای وبینار

سرویس های مختلفی جهت راه اندازی وبینار وجود دارد. ادوبی کانتکت و بیگ بلو باتن از جمله این سرویس ها هستند که خدمات زیادی در زمینه وبینار به مخاطبان خود ارائه می دهند.

هر دو این سرویسها بسیار قوی و پر استفاده میباشد، اما انتخاب هرکدام از آنها بستگی به نیاز شما خواهد داشت.

 

ادوبی کانتکت :

ادوبی کانتکت یک نرم افزار برگزاری وبینار است که توسط شرکت ادوبی طراحی و ارائه شده است. شما با استفاده از این نرم افزار می‌توانید وبینار و وب کنفرانس های خود را به راحتی برگزاری کنید.

نرم‌افزار ادوبی کانتکت عموماً در کشورهای خارج از ایران یک نرم افزار محبوب به شمار می رود. این نرم افزار جز اولین نرم افزارهایی است که در دنیا برای برگزاری وبینار تهیه شد و علاقه مندان زیادی را برای خود به وجود آورد. در بسیاری از اوقات افراد فکر می کنند تنها نرم افزار قابل استفاده برای برگزاری وبینار، نرم افزار ادوبی کانتکت است.

برای برگزاری وبینار با استفاده از نرم افزار ادوبی کانتکت شما باید این نرم افزار را خریداری کرده و سپس آن را روی سرورهای مجموعه خود نصب و راه اندازی کنید.

متاسفانه به خاطر تحریم ها، در حال حاضر امکان خرید این نرم افزار برای مخاطبان ایرانی وجود ندارد.تمامی افراد در داخل ایران باید از نسخه کرک شده نرم افزار ادوبی کانتکت استفاده کنند.  که البته نسخه های کرک شده مشکلات زیادی دارند. (این نسخه توسط ساناست پشتیبانی میشود و میتوانید درخواست نصب آن را ارسال کنید)

نصب و راه اندازی نسخه کرک شده ادوبی کانکت روی سرور نیازمند داشتن تخصص در حوزه آی تی است. شما باید تخصص قابل توجهی در حوزه آی تی داشته باشید تا بتوانید نسخه کرک شده این نرم افزار را به درستی نصب کنید.

علاوه بر این، شما نیاز به یک سرور دارید تا بتوانید نرم افزار ادوبی کانکت را روی آن نصب کنید. علاوه بر نیازمند بودن به داشتن تخصص آی تی، هزینه خرید یک سرور نسبتا بالاست و شاید برای همه مجموعه ها پرداخت همچین هزینه ای امکان پذیر نباشد.

 

بیگ بلو باتن :

بیگ بلو باتن یک نرم افزار متن باز برای برگزاری کلاس آنلاین است که این برنامه برای برگزاری وب کنفرانس کارایی فراوانی دارد.

هدف نرم افزار بیگ بلو باتن این است که هر فراگیر به وسیله ی یک مرورگر وب، بتواند آموزش مجازی را با کیفیت بالا تجربه کند.

نرم افزار بیگ بلو باتن تمام قابلیت های اصلی که در وب کنفرانس مورد نظر شماست را به صورت آنلاین در اختیارتان می گذارد.از ویژگی‌های بارز این نرم افزار می توان به پخش ویدئو، پخش صدا، سمینار، گفتگوی متنی و ضبط جلسات برای فراگیران اشاره کرد.

علاوه بر این کاربران می‌توانند به‌عنوان بیننده و یا مجری به سیستم وارد شوند و بیننده‌های کنفرانس می‌توانند status خود را مشخص کنند‌، میکروفون خود را قطع و وصل کنند و تصویر خود را به اشتراک بگذارند. همچنین در این سرویس می‌توانید به تعداد دلخواه کلاس بسازید و لینک آنها را در اختیار دیگران قرار دهید تا در کنفرانس‌ها شرکت کنند.

 

 

پیشنیازهای سرویس اختصاصی وبینار

برای راه اندازی سرویس وبینار اختصاصی خود، شما نیاز به دامنه، سرور مجازی و نرم افزار وبینار دارید.

در مورد دامنه، میتوانید آن را از شرکتهای مختلفی خریداری کنید.

برای تهیه سرور مجازی (یا موارد حرفه‌ای تر = سرور اختصاصی) میتوانید از سرورهای مجازی مخصوص وبینار ساناست استفاده کنید.

برای کانفیگ نرم افزار نیز به انتخاب خود میتوانید بیگ‌بلو‌باتن یا ادوبی را انتخاب و نصب کنید.

 

لازم به ذکر است برای تمامی موارد ذکر شده، ساناست در خدمت شماست و آن را به صورت تخصصی و سریع انجام خواهد داد.

 

سرور های مجازی مخصوص وبینار