تولید محتوا چیست و چگونه محتوا تولید کنیم ؟

آیدا رمضانی
تولید محتوا چیست و چگونه محتوا تولید کنیم؟ (آموزش تولید محتوا) — ساناست

تولید محتوا یکی از مهمترین ارکان یک کسب و کار آنلاین است و لازمه‌ی هر سایت برای مطرح شدن در موتورهای جستجوگر و همچنین افزایش ترافیک ارگانیک توسط کاربران میباشد. در این مقاله در مورد چیستی تولید محتوا بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

 

تولید محتوا

تولید محتوا چیست ؟ - ساناست مطمعا تا به حال برای همه ی ما پیش آمده که برای انجام پروژه ای یا در حین راه اندازی کسب و کاری جدید یا اینترنتی ، نیازمند به یک بخش توضیحات درباره ی کار خود و یا چیزی که با آن سر وکار داریم شده ایم.

اصولا در راه اندازی کسب کار های اینترنتی در دنیای مجازی برای معرفی و اطلاعات بیشتر و در راه اندازی سایت های اینترنتی نیاز به مقاله های کوتاه و یا طولانی داریم تا مخاطبمان را به خود جذب کنیم؛ این مقاله های کوتاه و طولانی در اینترنت محتوا نامیده می شوند و بخش ضروری هر کار اینترنتی هستند که در آن نیاز به جلب توجه مخاطب باشد.

ایجاد محتوا فرآیند تولید ایده های موضوعی است که مورد علاقه خریدار شما باشد، ایجاد محتوای نوشتاری یا تصویری پیرامون آن ایده ها و در دسترس قرار دادن این اطلاعات برای مخاطبان خود به عنوان وبلاگ ، ویدیو ، اینفوگرافیک یا قالب دیگر.

همچنین دیگر اهمیت تولید محتوا، افزایش رتبه در گوگل میباشد زیرا یکی از اصلیترین مولفه‌های رتبه بندی برای گوگل، تولید محتوا باکیفت و مستمر است.

 

 

تولید محتوا چیست ؟

تولید محتوای مناسب و جذاب عضو جدا نشدنی از کسب و کار اینترنتی و سایتی است البته اگر قصد دارید موفقیت های بزرگ کسب کنید و بر سر زبان ها بیفتید که قطعا هم همینطور است.

برای به دست آوردن محتوای مناسب دو راه پیش روی شما قرار دارد. راه اول اینکه از دانش و آگاهی خودتان بهره ببرید و با رعایت نکات لازم ، کار تولید محتوا را خودتان انجام دهید.راه دوم که مطلوب تر به نظر می رسد و موفقیت و بازخورد شما را بیشتر تضمین می کند، سپردن کار تولید محتوا به متخصص آن است.

برای این کار می توانید از یک تیم تولید کننده محتوا کمک بگیرید و موضوع دلخواه خودتان را در اختیار آن ها بگذارید تا کارشناسان تولید محتوا به بهترین شکل ممکن محتوای شما را در تعداد کلمات دلخواهتان برایتان تولید کنند.

اما اگر قصد تولید محتوایتان را خودتان انجام دهید ، ما در این مقاله می توانیم با متذکر شدن نکات کلیدی و اصول تولید محتوا به بهتر تولید کردن محتوایتان کمک کنیم.

در ادامه توضیح میدهیم که چگونه محتوای خوب و باکیفیت تولید کنیم ؟

 

 

کپی نکنید

در اولین قدم تولید محتوا، مهم ترین و کلیدی ترین نکته ای که باید بسیار به آن توجه کنید این است که محتوارا کپی نکنید؛ این به ان معنا نیست که به هیچ عنوان از مطالب دیگر استفاده نکنید، نه! اگر شما به هنگام تولید محتوا نکات و مطالب کوتاهی را از سایت یا منبعی دیگر بیاورید مشکلی ندارد فقط باید دقت کنید که مطلب عینا کپی نباشد و یا به تعداد خیلی زیاد از جملات منابع و سایت های دیگر استفاده نکنید.

سعی کنید از مطالب دیگران الگو بگیرید و با کسب اطلاعات لازم درباره ی موضوع محتوا ، خودتان جملات آن را تولید کنید.اگر بخش زیادی از محتوای شما کپی باشد، مخاطب با کمی گشت و گذار در فضای اینترنت متوجه این موضوع خواهد شد و سپس ارزش محتوای شما و حتی سایت شما برای او به شدت پایین می آید یا حتی باعث تا دیگر نخواهد به سایت شما سر بزند.پس به هیچ وجه از روی تنبلی وبرای راحتی خودتان بخش زیادی از محتوا را کپی شده رها نکنید.

 

 

روان بنویسید

سعی نکنید تا از جملات و کلمات به اصطلاح قلبمه سلمبه استفاده کنید.با مخاطب خود راحت باشید تا به هنگام خواندن محتوای شما دچار سردرگمی نشوند. البته باید به موضوع محتوایتان هم توجه کنید.برای مثال اگر موضوع شما درباره ی یک بیماری نادر مغزی است، طبیعی است که نمی توانید از جملات سطحی استفاده کنید وباید اصطلاحات پزشکی را به همان شکل که هستند بیان کنید.منظور ما این است که در نوشتن مطالب معمولی مانند محتوایی درباره ی مثلا انواع پارچه ها که نیاز به اصطلاحات و جملات سنگین ندارد راحت باشید و به مخاطب خود اجازه دهید تا به راحتی با مطلب شما ارتباط برقرار کند.

 

 

کامل و دقیق بنویسید

در نوشتن محتوا لازم است که به صورت کامل و دقیق مطالب را توضیح دهید. این یعنی متن شما به گونه ای باشد که خیلی طولانی شود که حوصله ی مخاطب سربرود و نه آنقدر کوتاه باشد که هیچ نکته ی مهم و مفیدی در آن وجود نداشته باشد.شما باید بتوانید تا با استفاده از دانش و مهارت خود و منابعی که در دسترس دارید محتوایی کامل و مفید تولید کنید و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

 

 

درک مخاطب محتوا

بعد از اینکه ارتباط روشنی با دقیق نویسی و کامل نویسی محتوا برقرار کردید ، قدم بعدی در ایجاد تولید محتوا این است که دقیقاً بفهمید چه کسی قصد دیدن ، شنیدن یا تماشای محتوای ایجاد شده شما را دارد. با این حال ، تنها راهی که محتوای شما به اندازه کافی با مردم ارتباط برقرار می کند تا آنها بتوانند آن را به اشتراک بگذارند و به شما در رسیدن به اهداف خود کمک کنند این است که مستقیماً با آنها صحبت کنید.

شما باید همدلی و درک درستی از وضعیت آنها داشته باشید. ویژگی هایی مانند نگرش ، سیستم های اعتقادی ، ارزش ها و علایق. دانستن این موضوع که چه کسانی قرار است از محتوای شما استفاده کنند واز آن دیدن کنند، به شما کمک می کند تا محتوای مفید تری برای مخاطبتان تولید کند و در حد نیاز و سواد آن ها بنویسید.سایت شما باید مرتبط با علایق مخاطبان شما محتوا داشته باشد.

 

 

استفاده از کلمات کلیدی

در تولید محتوا باید درنظر داشته باشید که در طول متن از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. کلمات کلیدی در واقع کلماتی هستند که نسبت به موضوع محتوا انتخاب شده و در متن نقش پررنگ تری دارند تا با سرچ شدن ان ها مخاطب به سمت شما بیاید.

دقت کنید که استفاده از کلمات کلیدی در ذهن مخاطب مطالب محتوا را مفیدتر جلوه می دهد اما استفاده از آن ها به تعداد زیاد هم چندان جالب نیست و به قول گفتنی لازم نیست شورش را در بیاورید.شما می توانید یک کلمه را که از همه نقش بیشتری دارد را به عنوان کلید واژه ی اصلی انتخاب کرده و دو تا چهار کلمه ی دیگر را به  عنوان کلمات کلیدی خود انتخاب کنید.

فراموش نکنید که استفاده از کلمه ی کلیدی در تیتر ها بسیار بسیار مهم است و در واقع می تواند همان نکته ای باشد که مخاطب با سرچ آن به سایت شما راهنمایی شود.

 

 

تیتر های جذاب

تیترهای محتوا بسیار مهم هستند؛ استفاده از تیتر ها و سرتیتر های جذاب برای جلب توجه مخاطبان بسیار کاربردی است.

همان تیتر ها هستند که در اولین لحظه ی ورود مخاطب به محتوای شما ، تعیین کننده ی این هستند که محتوا ارزش وقت گذاشتن وخواندن را دارد یا نه. اگر تیتر محتوای شما به اندازه ی کافی جذاب و گیرا نباشد متاسفانه در همان قدم اول متاسفانه می توانیم بگوییم 50% مخاطبان خود را از دست داده اید.پس به نقش تیتر ها و سر تیتر ها توجه کنید اما باز هم حواستان باشد که زیادی به محتوای خود تیتر ندهید تا حدی که مطلب در میان انبوهی از تیتر ها گم شود.به اندازه تیتر بسازید و البته جذاب.

 

 

کشف موضوعات جدید

درباره ی موضوعات جدید، خلاقانه محتوا تولید کنید.یکی از مسائل مهم این است که بتوانید از رقبای خود جلو بزنید.

در قدم اول رقبای خود راشناسایی کنید. سپس درباره ی موضوعاتی که تولید محتوا انجام داده اند اطلاعاتی جمع کنید.بعد از به دست آوردن اطلاعات شما دیگر می دانید که چه موضوع هایی به آن ها توجه شده و چه موضوعاتی کمتر در نظر گرفته شده اند.

حالا باید موضوعات جدیدی را برای خودتان انتخاب کید که البته در کنار جدید بودن باید کاربردی هم باشند.به عنوان مثال اگر جست و جوی کوچک انجام بدهید متوجه خواهید شد موضوعاتی مانند دلایل ریزش مو،راه های کاهش وزن و یا مضرات دخانیات مطالب زیادی از سایت های مختلف را به خود اختصاص داده اند اما موضوعاتی مانند کسب درامد از طریق همکاری در فروش و یا راه های جلوگیری از بلاک شدن سازنده محتوا اینستاگرام به ندرت و یا در مطالب کوتاهی درباره ی آن ها گفته شده است. پس شما می توانید با کمی جست و جوی کوتاه در اینترنت و با کسب اطلاعات از مطالب سایت های دیگر ، محتواهای جدید با موضوعات خلاقانه تولید کنید و از رقبای خود جلو بزنید.

 

 

استفاده از تصاویر

از عکس های مرتبط با محتوا بهره ببرید.اگر در میان محتوای شما هیچ عکسی وجود نداشته باشد بعد از چند دقیقه ذهن مخاطب از خواندن آن خسته خواهد شد و حتی آن را نیمه کاره رها خواهد کرد.اما توجه کنید که به تعداد خیلی زیاد نباید از تصاویر استفاده کنی .پس استفاده از عکس های کوچک و بزرگ جذاب و مرتبط با موضوع محتوا در میان مطالب می تواند به مقدار قابل توجهی مخاطبان شمارا جذب خود کند.

 

 

بروزرسانی محتوا

بعد از تولید یک محتوا و به اشتراک گذاشتن آن،لازم است هر چند وقتی به آن سر بزنید تا متوجه شوید با توجه به اطلاعات روز ایا محتوای شما نیاز به بروزرسانی دارد یا خیر. بروزرسانی محتوا موجب می شود تا محتوای شما هیچ وقت قدیمی نشده و حتی با جدیدتر شدن مطالب آن مخاطبان بیشتری از قبل به آن جذب شوند.

 

در پایان تمام گفته ها اگر بتوانید تمام نکات را رعایت کنید یک محتوای کامل و دقیق را تولید خواهید کرد که در رشد شما بسیار موثر خواهد بود.