معرفی نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

سعید مقدم
معرفی نماد اعتماد الکترونیکی [اینماد] + شرایط و نحوه دریافت — ساناست

نمادها و مجوز های مختلفی برای کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد که هرکدام از نهاد یا شرکتی خاص صادر شده و بسته به مراحل صدور و نهاد صادر کننده‌ی آن، دارای ارزش و اعتبار خاصی بوده و به نوعی مهر تاییدی برای کسب و کار مروبوطه میباشد. یکی از اصلیترین و مهمترین نمادهای اینترنتی در ایران، نماد اعتماد الکترونیک یا همان اینماد میباشد که در ادامه به معرفی نماد اعتماد الکترونیکی خواهیم پرداخت.

 

معرفی نماد اعتماد الکرونیکی (اینماد)

نماد اعتماد الکترونیکی چیست ؟ نماد اعتماد الکترونیکی یا به اختصار “اینماد (enamad)” معروف ترین و اصلی ترین نماد و مجوز اینترنتی است که توسط نهاد دولتی ” مرکز توسعه تجارت الكترونیكی” که از زیر مجموعه های وزارت صمت است صادر شده و یکی از لازمه های درگاه پرداخت مستقیم نیز میباشد.

اینماد دارای اعتبار ۲ ساله و قابل تمدید میباشد. فرد درخواست کننده با ارسال اطلاعات هویتی و تایید مواردی چون محل کسب و شماره تلفن، میتوانید نسبت به ثبت سایت اقدام و پس از طی کردن مراحل آن و تطابق دادن سایت با قوانین و لازمه های اینماد، نسبت به دریافت نماد اقدام نماید.

برای دریافت اینماد، میتوانید به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی اقدام نمایید. همچنین میتوانید برای فعالیت های صنفی یا غیر صنفی اقدام کنید تا بر اساس آن، ارائه شود.

به نوعی اینماد به عنوان مجوز اصلی فعالیت آنلاین صادر میشود و نهایتا پیش نیاز برخی از سایز مجوزهای دیگر میباشد.

برای مثال جهت دریافت درگاه پرداخت مستقیم و اختصاصی از بانکها یا موسسات مالی، باید حتما نماد اعتماد الکترونیکی را ارائه کنید تا به شما داده شود.

 

نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

چگونه اینماد دریافت کنیم ؟ برای دریافت اینماد نیازی به مراجعه حضوری نمیباشد و باید از طریق سایت enamad.ir اقدام به دریافت نماد کنید. برای شروع باید ثبت نام را انجام داده سپس نسبت به تکمیل حساب و نهایتا ثبت کسب و کار خود اقدام نمایید.

نکته : اگر در زمینه تولید و انتشار محتوا فعالیت میکنید، باید ابتدا مجوز نشر را از “سرامد” دریافت کنید سپس اقدام به دریافت اینماد کنید.

مدارک لازم برای دریافت اینماد برای اشخاص حقیقی

 • تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقیقی
 • عکس از مدارک هویتی
 • اجاره نامه یا سند ملک کسب و کار (یا منزل)

 

مدارک لازم برای دریافت اینماد برای اشخاص حقوقی

 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت‌مدیره (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شركت (در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقوقی
 • تصویر پروانه / مجوز فعالیت

 

لازم است بدانید برای شخصیت های حقوقی نهایتا باید داری کارت پایان خدمت باشد. اگر دانشجو هستید نیز میتوانید با دریافت فرم های معافیت موقت (اشتغال به تحصیل) از واحد دانشگاهی خود و نهایتا پست کردن به مرکز زی صلاح، از این مرحله عبور کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز اینماد تماس حاصل کنید تا از جزئیات مطلع شوید.

 

پس از تکمیل مدارک و تایید آن‌ها، نوبت به تایید کسب و کار شما میشود؛ اینماد برای شما چک لیستی را نمایش میدهد که در آن از انواع شرایط لازمه برای دریافت نماد موجود است و باید در سایت خود اعمال نمایید؛ شرایط فنی و شرایط قانونی.

برای مثال برخی از شرایط فنی عبارت اند : داشتن  سبد خرید، مشاهده فاکتور و شرایطی از این قبیل

 

مزایای داشتن نماد اعتماد الکترونیکی

به طول کل باید گفت لازمه‌ی رسمی و قانونی بودن یک کسب و کار آنلاین، داشتن اینماد است و داشتن آن برای فعالیت حرفه ای لازم و ضروری است اما برخی نکات مفید دیگری نیز وجود دارد :

 • افزایش اعتبار سایت شما در دید مشتریان و مخاطبان
 • دریافت درگاه مستقیم و اختصاصی
 • امکان استفاده از آن به عنوان مجوز فعالیت در زمینه های مختلف
 • و …

معرفی نماد اعتماد الکترونیکی : جمع بندی

اگر به دنبال فعالیت جدی و محکم در فضای اینترنتی ایران هستید، بهتر است نمادهای مختلف فعالیت را دریافت کنید تا علاوه بر استفاده از مزایای آن، از مشکلات احتمالی که ممکن است به دلیل نداشن آن پیدا کنید در امان باشید. اینماد نیز مهمترین نماد آنلاین ایرانی است پس بهتر است در شروع کسب و کار خود، برای تهیه آن اقدام نمایید.