معرفی انواع روشهای پرداخت برای کسب و کارهای آنلاین

آیدا رمضانی
معرفی انوع روش های پرداخت برای کسب و کار اینترنتی — ساناست

روشهای پرداخت برای سایت دارای انواع مختلفی است که بسته به موضوع کسب و کار، یک یا چند مورد از آن ها میتواند مورد استفاده قرار گیرد؛ در این مقاله انوع روش های پرداخت برای کسب و کار اینترنتی شما را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

 

 

انوع روش های پرداخت برای سایت

معرفی انواع روش های پرداخت - ساناست امروزه خرید از فروشگاه های اینترنتی مختلف بسیار مورد توجه همه قرار گرفته است. خرید از فروشگاه های اینترنتی درست همانند خرید های حضوری در فروشگاه است و روشهای مختلفی دارد.

به طور کلی نمیتوان یکی را به عنوان بهترین راه برگزید؛ برای مثال پرداخت آنلاین قبل از دریافت محصول را میتوان استاندارد ترین و پر استفاده ترین روش پرداخت در سایت در نظر گرفت اما برای برخی از محصولات گران یا سنگین، گاها کاربرد مناسبی ندارد.

به این ترتیب، باید متناسب با شرایط کسب و کار خود، بهترین راه‌ها برای پرداخت مشتریان را درنظر بگیرید تا در این زمینه، دغدغه‌ای برای شما و مشتریان وجود نداشته باشد.

انوع روش های پرداخت برای کسب و کارهای آنلاین وجود دارد که متناسب با فعالیت آنها، میتواند یکی یا چند مورد از آنها، برای آن کسب و کار و مشتریان مربوطه مناسب تر باشد.

 

 

پرداخت آنلاین

از بین انوع روش های پرداخت، ساده ترین و اصولی ترین روش پرداخت وجه، پرداخت آنلاین است زیرا در این روش شما در هر زمان و مکان که باشید قادر خواهید بود هزینه ی خریدتان را به راحتی پرداخت کنید.

برای پرداخت آنلاین هزینه می توانید از تمامی کارت های بانکی متصل به شبکه شتاب (تقریبا تمامی بانکها مثل بانک ملت، ملی، کشاورزی، پارسیان، اقتصاد نوین، دی، پاسارگاد و….) استفاده نمایید.

در تمامی صفحات خرید محصولات در سایت ها دکمه هایی وجود دارد با عنوان خرید که با کلیک بر روی این دکمه ها شما به درگاه پرداخت بانک هدایت می شوید و پس از وارد کردن اطلاعات درخواستی مرحله به مرحله تا پرداخت وجه پیش رفته و در صورت موفقیت، درگاه بانکی به شما شماره پیگیری خواهد داد و بلافاصله پس از پرداخت سایت اقدامات لازم برای تحویل محصول به خریدار را انجام خواهند داد.

این روش اصولی‌ترین و ساده ترین روش پرداخت است و خیالتان از بابت پرداخت ایمن راحت خواهد بود.

 

انواع روشهای پرداخت آنلاین

  • استفاده از درگاه های مستقیم
  • استفاده از پرداخت یار ها

شما میتوانید از دو روش ذکر شده اقدام به انتصاب درگاه مناسب روی سایت خود نموده و از درگاه پرداخت آنلاین استفاده کنید.

اگر نماد اعتماد الکترونیک دارید میتوانید از درگاه‌های پرداخت مستقیم مانند درگاه بانک ملت یا درگاه بانک سامان استفاده کنید؛

همچنین کسانی که سایت ندارند و در شبکه های اجتماعی اقدام به فروش محصول میکنند، میتوانند از پرداخت‌یار ها استفاده کنند و لینک پرداخت را برای مشتری ارسال کنند تا پرداخت را انجام و رسید دریافت کند.

 

 

پرداخت کارت به کارت یا واریز به حساب

پرداخت به صورت کارت به کارت یا واریز به حساب، یکی دیگر از متداول ترین انوع روش های پرداخت میباشد.

اگر شما به هردلیلی یا شرایط مختلف امکان اینکه پرداخت را آنلاین انجام دهید ندارید می توانید وجه مورد نظرتان را به شماره حسابی که از مسئولین فروش و یا هر فرد دیگر که باید پرداخت را انجام دهید درخواست کرده و پس از دریافت آن می توانید از طریق درگاه های بانکی پرداخت وجه خود را انجام دهید.

این روش بیشتر برای کسب و کارهایی مناسب است که در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند و دسترسی به سایت یا درگاه پرداخت ندارند.

برای کسانی که قصد استفاده از کارت به کارت یا واریز به حساب در سایت خود را دارند، امکان استفاده از فرم هایی برای ثبت اطلاعات فیش و تراکنش پس از واریز محیا است.

این روش ممکن است برای برخی از مشتریان شکاک، جذاب تر باشد اما دارای محدودیت هایی از جمله کارمزد و محدودیت انتقال وجه و همچنین زمان بیشتر برای پرداخت میباشد.

 

 

پرداخت در محل (COD)

پرداخت در محل یکی دیگر از انوع روش های پرداخت برای کسب و کارها میباشد. با وجود اینکه پرداخت اینترنتی روش سریع و مطمئنی است اما بعضی از مشتریان ترجیح می دهند که پس از دریافت سفارش و خدمات خود درب منزل هزینه را پرداخت کنند.

پرداخت با کارت بانکی درمحل دریافت سفارش این روش با (pos) یا همان دستگاه کارتخوان پرداخت می شود.این روش در واقع آخرین روش مطلوب برای پرداخت های سایتی است و بعضی از سایت ها با این روش کار نمی کنند.

با توجه به محدودیت های ارسال پستی در این روش و همچنین عدم کارایی کامل شبکه لاجستیک برای دریافت وجه از مشتری، این روش اخیرا کمتر استفاده میشود و کسب و کارها اصولا از آن اجتناب میکنند.

با این حال برای مشتریان – مخصوصا مشتریان جدید – این روش از نگاه ایشان امن ترین روش پرداخت است و برای کسب و کارهای نوپا که قصد اعتماد سازی دارند و محصولاتشات گران قیمت است، میتواند گزینه مناسبی باشد.

لازم به ذکر است دیجیکالا تا قبل از همه گیری کرونا از این روش پرداخت نیز استفاده میکرد که بعد از همه گیری، استفاده از آن را قطع کرد.