|

سبد خرید

ایده تولید محتوا برای تلگرام در سال 1400 + نکات

نوشته شده توسط

‌ مینا چراغی ‌

‌‌ در ‌

25 اسفند 1399

ایده تولید محتوا برای تلگرام - ساناست

بسیاری از افراد علاقه مند به راه اندازی کانال تلگرام هستند اما ممکن است ایده ای جهت تولید محتوای آن نداشته باشند. اگر شما هم جزء این دسته افراد هستید این مقاله را تا انتها بخوانید. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی ایده تولید محتوا برای تلگرام بپردازیم پس با ما همراه باشید.

 

 

ایده تولید محتوا برای تلگرام

محتوای خوب می تواند به عنوان راهنمایی برای مخاطب به حساب آید. وقتی محتوا مناسب با نیازهای مخاطب باشد می تواند هر آن چه را لازم دارد در آن پیدا کند. برای ایجاد یک ارتباط قوی با مخاطب روی ذهن او تمرکز کنید. اگر می خواهید مخاطب علاقه مند به محتوای شما شود باید به جایی برسید که بتوانید به مخاطبان نزدیک شوید و با محتوای غنی آن ها را تغذیه کنید.

برای این که یک کانال تلگرام راه اندازی کنید و بتوانید از طریق آن محتوای خوب در اختیار مخاطب قرار دهید باید ابتدا هدفتان از راه اندازی کانال را مشخص کنید. اهداف می تواند توسعه برند شخصی، راه اندازی کسب و کار، ایجاد سرگرمی، آموزش و… باشد.

هدف از راه اندازی کانال تلگرام معمولا فعالیت در یک زمینه خاص است و تمرکز اصلی کانال باید روی تولید محتوای با کیفیت باشد. در ادامه ایده ها یا زمینه های مختلفی که می توانید در ارتباط آن تولید محتوا برای تلگرام انجام دهید را معرفی می کنیم.

+ بیشتر بخوانید : ایده تولید محتوا برای سایت و وبلاگ

 

تولید محتوا برای تلگرام در زمینه اخبار روز

اگر شما شخصی هستید که خیلی علاقه مند به دیدن خبرهای روز و پیگیری آن ها هستید می توانید در زمینه اخبار روز در تلگرام فعالیت کنید. بنا به علاقه خود می توانید در زمینه های مختلف خبری مثل اخبار اجتماعی، اخبار سیاسی، ورزشی، هنری و… تولید محتوا انجام دهید.

برای این کار می توانید تصاویر یا ویدئوی مناسب از هر خبر را تهیه کرده و در کانال قرار دهید. در زیر هر تصویر توضیحات کاملی درباره آن بنویسید. شما می توانید از طریق شبکه های مهم و معتبر خبری، اخبار مربوط را تهیه کنید. حتی گاهی خودتان می توانید در حوزه خبری مربوطه با اشخاصی مصاحبه کنید و شرح آن را کانالتان قرار دهید. همچنین می توانید از فرستادن اخبار توسط اعضای کانال استقبال کنید و از آن ها بخواهید با شما همکاری کنند.

 

حوزه پزشکی و سلامت بدن

اگر در یکی از علوم مربوط به بدن تحصیل یا فعالیت می کنید می توانید یک کانال در حوزه پزشکی و سلامت راه اندازی کرده و در این زمینه تولید محتوا کنید. اطلاعاتی که شما دارید قطعا بسیاری از افراد ندارند بنابراین ممکن است تولید یک محتوای کوتاه در زمینه سلامت از طرف شما و به اشتراک گذاشتن آن در کانال به سلامت افراد زیادی کمک کند یا از ابتلای آن ها به بیماری جلوگیری کند.

شما می توانید هر بار که مطالعه انجام می دهید و به یافته جدیدی دست پیدا می کنید نتیجه آن را در قالب یک متن مفید و مختصر در کانال تلگرام خود قرار دهید. اگر در کنار محتوای علمی از تصاویری مرتبط استفاده کنید به مطلب شما توجه بیشتری خواهد شد.

 

روانشناسی و سلامت روان

اگر در حوزه روانشناسی تحصیل کرده یا فعالیت دارید تولید محتوا در ارتباط با آن گزینه مناسبی برای شما است. بر اساس علاقه خود می توانید به صورت کلی یا در زمینه مشخصی از روانشناسی تولید محتوا داشته باشید. اگر تمایل دارید در زمینه مشخصی تولید محتوا کنید موضوعاتی از قبیل روانشناسی مسائل فردی، روانشناسی مثبت، روانشناسی خانواده، ازدواج، روانشناسی زوجین و رابطه، فرزند پروری، و… موضوعاتی به روز و کاربردی هستند.

شما می توانید برای تولید محتوا تلگرام معتبرترین مقاله ها و کتاب ها را مطالعه کنید. با مطالعه منابع معتبر هم علم و دانش خودتان بالا می رود هم می توانید افراد بسیاری را در حل مشکلاتشان یاری کنید.

در هنگام مطالعه از یافته و اطلاعات مهم یادداشت برداری کنید سپس آن ها در قالب یک پست در تلگرام به اشتراک بگذارید. بهتر است متن هر محتوا در عین جامع و کامل بودن در حد امکان مختصر باشد تا خواننده بیشتر به آن توجه کند. در کنار متن می توانید تصویر با کیفیت و زیبا مربوط به هر محتوا را قرار دهید.

 

حوزه تاریخ

اگر علاقه مند به تاریخ کشورها هستید و در این زمینه مطالعه دارید می توانید برای تولید محتوا تلگرام موضوع تاریخ را انتخاب کنید. شما با این انتخاب مطالب بسیار زیادی برای به اشتراک گذاشتن دارید و هیچ گاه نگرانی از بابت کمبود محتوا نخواهید داشت.

برای این گونه تولید محتوا می توانید به طور کلی به تاریخ دنیا یا تاریخ کشوری خاص بپردازید یا اینکه به طور جزئی تر یک برهه زمانی از تاریخ را مد نظر قرار دهید. کتاب ها و مقالات بسیار زیادی هستند که در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

برای تولید محتوای تاثیر گذار، زیباترین عکس ها از دوران مختلف تاریخ، مناطق مختلف و اشخاص مشهور را جمع آوری کنید. آن ها را به طور منظم در زمان های مختلف در کانال قرار دهید و اطلاعات مربوط به هر عکس را در زیر آن ذکر کنید.

 

تولید محتوا در زمینه گردشگری

اگر جزء افرادی هستید که زیاد به سفر می پردازید یا از طریق مطالعه و جستجوی زیاد اماکن بسیاری را می شناسید می توانید در زمینه گردشگری تولید محتوا کنید. برای تولید محتوا در زمینه گردشگری می توانید مهم ترین اماکن جهان را معرفی کنید یا اینکه به مناطق گردشگری کشور یا استان خاصی بپردازید.

برای انجام این کار بهترین و با کیفیت ترین تصاویر از مناطق دیدنی را تهیه کنید. در زیر هر عکس توضیحات کاملی از محل دقیق عکس و داستانی که پشت عکس وجود دارد را شرح دهید. برخی مناظر و اماکن دیدنی آن قدر مهم یا زیبا هستند که می توانید بیشتر روی تولید محتوای آن ها کار کنید. همچنین می توانید از عکس ها و فیلمبرداری های زیبایی که مخاطبان شما در سفرشان به اماکن دیدنی فراهم کرده اند، استفاده کنید.

 

حوزه کتاب و کتابخوانی

اگر فردی هستید که به مطالعه کتاب علاقه مند هستید و مرتبا کتاب های مختلفی را مطالعه می کنید می توانید در ارتباط با کتاب تولید محتوا برای تلگرام انجام دهید. برای این کار در ابتدا از کتاب مورد نظر به بهترین شکل عکاسی کنید سپس به دنبال آن با جملاتی زیبا به معرفی کتاب بپردازید.

همچنین می توانید به شیوه های گوناگون فواید کتاب را برای مخاطبان خود یادآور شوید و آن ها را به کتابخوانی تشویق کنید. اگر صدای خوبی دارید می توانید با صدای خودتان کتاب صوتی آماده کنید و به اشتراک بگذارید.

در کنار این ها می توانید چالش کتابخوانی راه بیندازید و با اعضای کانال هماهنگ کنید تا در ساعت مشخصی مطالعه کتاب خاصی را با یکدیگر شروع کنید. این چالش را ادامه دهید تا مطالعه کتاب به اتمام برسد سپس می توانید کمی بعد مطالعه کتاب دیگری را به همراه اعضای کانال خود آغاز کنید.

 

تولید محتوا برای تلگرام در حوزه گرافیک

چنان چه شما در یکی از حوزه های گرافیک مانند فتوشاپ، ایلاستریتور، ساخت ویدئو و… تخصص دارید می توانید در آن زمینه تولید محتوا برای تلگرام داشته باشید. می توانید هر روز نکته ای تازه در این زمینه را به اعضای کانال خود آموزش دهید و هر هفته یک بار یا چند روز یک بار طرز انجام یکی از کارهای گرافیکی مثل ساخت کارت ویزیت، لوگو، پوستر و… را به اعضای کانال خود آموزش دهید.

از آن جایی که افراد زیادی به کارهای گرافیکی علاقه دارند یا برای پیشبرد کارهای خود به آن نیاز دارند با اطلاع از وجود چنین کانالی حتما عضو آن می شوند. حتی بسیاری از افراد که به دنبال کسب درآمد از طریق گرافیک هستند بسیار پیگیر این گونه کانال ها و محتواهایشان خواهند بود.

 

تولید محتوا تلگرام در زمینه عکاسی

یکی دیگر از ایده های تولید محتوا برای تلگرام مناسب عکاس ها و کسانی است که در این زمینه مهارت و آشنایی دارند. شما به عنوان یک عکاس می توانید کانالی در تلگرام راه اندازی کنید سپس کارهای عکاسی خود را در آن به اشتراک بگذارید.

در کنار این کار می توانید به افراد علاقه مند به عکاسی آموزش هایی برای عکاسی بهتر بدهید یا انواع ژست ها در موقعیت های مختلف را به آن ها یاد دهید. با این کار افرادی که علاقه مند به تصاویر زیبا هستند و افرادی که تمایل به یادگیری عکاسی دارند جذب کانال شما می شوند.

 

زمینه ورزش

در زمینه هر کدام از رشته های ورزشی که تخصص دارید می توانید به تولید محتوا برای تلگرام بپردازید. برای تولید محتوا در زمینه های ورزشی می توانید ابتدا فواید رشته ورزشی مورد نظر را به اشتراک بگذارید. بعد از صحبت کلی از رشته ورزشی مورد نظر و فواید آن، می توانید با محتوایی جذاب گام به گام به آموزش ورزش مورد نظر به اعضای کانال بپردازید.

شما می توانید همزمان با آموزش مرحله به مرحله ورزش مورد نظر چالش هم برگذار کنید. به این صورت که از اعضای کانال خود بخواهید آن ها هم آموزش های ورزشی را در خانه انجام دهند و عکس یا ویدئوی آن را برای شما بفرستند.

 

متن ادبی یا شعر

یکی دیگر از ایده های تولید محتوا برای تلگرام که بسیاری از افراد به آن علاقه مند هستند متن ادبی، دلنوشته و شعر است. اگر در زمینه نوشتن دستی دارید می توانید همین الان شروع کنید. یک کانال راه اندازی کنید و اشعار یا متن های خود را در آن قرار دهید. می توانید برای دلنوشته های خود عکس مناسبی تهیه کنید و در کنار متن قرار دهید.

بسیاری از افراد که در شبکه های اجتماعی فعال هستند از این نوع متن ها استقبال می کنند و ممکن است متن یا اشعار شما را در صفحه خود در شبکه های اجتماعی قرار دهند. بنابراین از مخاطبان خود بخواهید هنگام استفاده از  آن ها حتما نام شما را تگ کنند.

 

 

نکاتی برای تولید محتوا خوب و موثر برای تلگرام

نکات تولید محتوا تلگرام - ساناست

برای تولید محتوای خوب با مخاطب به زبان خودش صحبت کنید و به جای تمرکز روی توانایی خودتان به نیازهای مخاطب توجه کنید. هنر ارائه محتوا در این است که بتواند احساس مخاطب را درگیر خود کند تا مخاطب دلیل منطقی برای همراهی با آن پیدا کند.

محتوای خوبی که مورد علاقه مخاطبان قرار بگیرد و باعث جذب کاربران به کانال تلگرام شود باید خستگی ناپذیر و با انرژی تلاش کنید. در تلگرام فقط بهترین مطالب می توانند فرصت اشتراک مجدد داشته باشند. محتوای خوب و با کیفیت می تواند بهترین تبلیغ برای یک کانال باشد و بیشترین تاثیر را روی ذهن مخاطب بگذارد.

برای اینکه کانال تلگرام شما دیده شود و مخاطبان انگیزه کافی برای حضور در کانال شما داشته باشند و یا این که کانال شما را به دیگران معرفی کنند رعایت برخی از نکات می تواند کمک دهنده باشد. به بار کار گرفتن نکاتی که در ادامه ذکر می شود می توانید در مدت زمان کوتاهی شاهد رشد کانال تلگرام خود باشید و بر اساس آن هزینه تولید محتوا خود را بررسی و برای آن برنامه ریزی کنید..

 

روی تولید محتوای با کیفیت تمرکز کنید

شما باید بتوانید یک محتوای ارزشمند را به مخاطب ارائه دهید. این موضوعی است که امروزه در شبکه های اجتماعی و کانال های مختلف مشهود است. مخاطبان آگاه تفاوت میان محتوای کپی شده و تکراری را با محتوای با کیفیت درک می کنند. برای ایجاد محتوای مفید، ارزشمند و تاثیر گذار، سازنده محتوا باید از بهترین منابع استفاده کند و محتوا را به صورت هنری ارائه دهد.

 

با مخاطب ارتباط ذهنی برقرار کنید

سعی کنید خود را به جای خواننده محتوا قرار دهید و سوالاتی که برای او پیش می آید یا مواردی که به آن علاقه مند است را پیش بینی کنید و در ارتباط با آن ها محتوا تولید کنید. به همه دلایلی که ممکن است مخاطب کانال را ترک کند فکر کنید، سعی کنید کاستی ها را رفع کنید و به نیازها و خواسته های مخاطب پاسخ دهید.

برای ایجاد ارتباط بهتر و صمیمی تر با مخاطب به زبان خودش با او صحبت کنید. نوع نوشتن خود را به سخنان مخاطب نزدیک کنید. به جای استفاده از کلمات و عبارات تخصصی سعی کنید به زبان روان و ملموس تولید محتوا برای تلگرام انجام دهید.

 

اصول نگارش صحیح را یاد بگیرید

برای اینکه بتوانید محتوایی خوب و روان بنویسید و به نتیجه مطلوب برسید باید اصول نگارشی را رعایت کنید. سعی کنید از استاندارد ها و اصول نگارش مطلع شوید و با تمرین کردن آن ها را بیاموزید. در تلگرام متن ها بسیار مهم هستند و کسی می تواند به نتیجه خوبی در تلگرام برسد که در زمینه این کار مهارت و تبحر کافی را داشته باشد.

 

علایق خود را در تولید محتوا به کار ببرید

اگر قرار است از طریق تولید محتوا برای تلگرام به کسب درآمد بپردازید و زمان زیادی از وقت خود را به آن اختصاص دهید پس بهتر است این کار مورد علاقه شما باشد. شما باید علاقه و استعداد خود را شناسایی کنید و در همان زمینه به تولید محتوا بپردازید.

برای تولید محتوا می توانید از ویدئو، پادکست صوتی، نوشتن متن و تصاویر استفاده کنید. در واقع با توجه به علاقه خود می توانید به شکل های مختلفی تولید محتوا کنید. وقتی بر اساس علاقه خود به تولید محتوا می پردازید قطعا نتیجه کار بهتر خواهد بود.

 

برای به اشتراک گذاری محتوای شخصی حساسیت به خرج دهید

هر پیام شما می تواند تاثیراتی روی مخاطب داشته باشد. توجه داشته باشید با قرار دادن محتوایی که برای شما مهم است اما برای دیگران بی اهمیت است آن ها را خسته نکنید. برای دادن اخبار تازه به مخاطبان هیجان خود را کنترل کنید.

 

با ارائه توضیحاتی در قالب داستان محتوا تولید کنید

کاربران علاقه مند به شنیدن داستان هستند و تولید محتوا به شیوه داستانی می تواند در افزایش اعضای کانال تلگرام موثر باشد. بر اساس موضوع کانال خود می توانید برای آماده کردن پست های کانال از شیوه داستان نویسی استفاده کنید. به این صورت که مطالب پست را در قالب یک داستان خیلی کوتاه ارائه دهید. هر چه داستان ها ملموس تر باشد تاثیرگذاری آن ها روی مخاطب بیشتر است. شما با استفاده از داستان های منحصر بفرد خود می توانید زمینه ارتباط عمیق و احساسی با مخاطب خود را فراهم کنید.

 

در زمینه تولید محتوا و اشتراک گذاری پست ها فعال باشید

یکی از بهترین راه ها برای ایجاد ارتباط قوی با مخاطب و درک ذهنیت او، فعالیت بیشتر است. تا زمانی که بتوانید محتوای خوب تولید کنید مخاطبان با شما همراه خواهند بود.

 

پست های کوتاه و جالب به اشتراک بگذارید

معمولا در تلگرام، مخاطبان با محتواهای کوتاه بهتر ارتباط برقرار می کنند. اگر تمایل دارید محتوای شما بیشتر دیده شود و با فضای موجود سازگاری بیشتری داشته باشد تا حد امکان محتوای مختصر و جذاب تولید کنید.

 

ساده سازی را از اصول کار خود قرار دهید

یکی از اصول مهمی که می تواند فضای کانال شما را گرم و دلپذیر کند، ساده سازی کانال است. انتخاب نام ساده برای کانال، تولید محتوا به زبان ساده و قابل فهم باعث می شود مخاطب درک بهتری از کانال شما پیدا کند.

 

از افراد موفق در زمینه تولید محتوا ایده بگیرید

با کمی تحقیق بررسی کنید افراد موفق در زمینه فعالیت شما به چه صورت تولید محتوا انجام می دهند. می توانید از برخی از کارهای آن ها الگو بگیرید سپس با مقداری خلاقیت روش خاص خود را به وجود آورید.

این مقاله در دسته‌ی آموزش‌ها و مقالات و با برچسب‌های و ارائه شده است.

0 0 آراء
رتبه بندی مقاله
سابسکرایب
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات